Z początkiem października w Chorzowie spotkali się naukowcy i eksperci z całego świata, aby porozmawiać na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Wszystko za sprawą IX Międzynarodowej Konferencji "Innowacyjne rozwiązania rewitalizacji terenów zdegradowanych". W tym roku tematem przewodnim był przekształcenie terenów zdegradowanych w prawdziwą, skupiającą lokalną społeczność przestrzeń publiczną.
Co roku konferencja skupia ponad stu ekspertów z różnych części świata. Jest to wydarzenie, podczas którego architekci, przedsiębiorcy, samorządowcy i inwestorzy dzielą się wiedzą, problemami i ciekawymi rozwiązaniami przekształceń przestrzeni poprzemysłowych i powojskowych. Jest to wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu w jednym miejscu można spotkać wielu europejskich specjalistów, praktyków, ekspertów, doradców, zajmujących się na co dzień problematyką rewitalizacji.
Wyzwania na lata
Rewitalizacja terenów przemysłowych i zdegradowanych stanowi jedno z poważniejszych wyzwań stojących przed tzw. starymi okręgami przemysłowymi. Jednym z ważniejszych czynników rozwoju każdego regionu, który przeszedł proces restrukturyzacji przemysłu, jest kompleksowa rewitalizacja terenów i obiektów postindustrialnych pozostałych po tym procesie. W ramach Konferencji odbyły się również sesje terenowe ukazujące tereny przykładowych rewitalizacji prezentujących dziedzictwo kulturowe i przemysłowe, tereny zanieczyszczone, obszary sukcesji przyrodniczej oraz obiekty postindustrialne w przestrzeni miejskiej. Organizatorami konferencji byli: Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o w Lędzinach orz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.