Dąbrowscy uczniowie są z ekologią za pan brat

Utworzone: czwartek, 3 grudnia 2015 Źródło: mat. prasowe

W październiku uczniowie trzecich klas dąbrowskich szkół podstawowych brali udział w nietypowych lekcjach. To kurs na Strażnika Czystej Wody, w ramach którego dowiedzieli się jak dbać o środowisko i jak to się dzieje, że z kranów płynie zdatna do picia, smaczna woda. O tym wszystkim uczyli się w Oczyszczalni Ścieków "Centrum" Dąbrowskich Wodociągów.

makieta

Zajęcia, w których łącznie wzięło udział 1000 dzieci, rozpoczynały się przy multimedialnej makiecie. Tam uczniowie mogli dowiedzieć się jak funkcjonuje oczyszczalnia ścieków. Nie otrzymywały jednak "eksperckiej wiedzy", którą trudno byłoby im sobie przyswoić. Proces oczyszczania przedstawiony jest jako walka dobrego Maga z Władcą Ścieków. Lekcja w formie bajki angażowała dzieci i pozwalała im lepiej zrozumieć skomplikowany, chemiczny proces.
- Taka akcja bardzo pomaga uczniom w zrozumieniu zasad ekologii. Dzieci uczą się przez zabawę, a tę wiedzę na temat środowiska przekazują dalej w swoich domach - opowiada Zofia Staroń, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej numer 5 w Dąbrowie Górniczej.

Teoria teorią, ale ważna jest również praktyka. Dlatego kolejnym punktem w programie lekcji była wycieczka po terenie oczyszczalni, gdzie dzieci mogły z bliska zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. Przystanki przy kolejnych obiektach były okazją do rozmów na temat ekologii, tego co powinno się robić i tego co zabronione. Oczywiście uczniowie, jako przyszli Strażnicy Czystej Wody, traktowani byli na równi z pracownikami oczyszczalni, więc ich mundurkami były żółta kamizelka oraz kask. Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Strażnik Czystej Wody

Dzień w Dąbrowskich Wodociągach kończył się sprawdzeniem stanu wiedzy. Dzieci otrzymały upominki, wśród których znalazła się książeczka dotycząca ochrony środowiska. W niej umieszczono między innymi krzyżówkę. Tę uczniowie rozwiązywali wspólnie z prowadzącym, by po kilku minutach odczytać hasło: "Piję wodę z kranu". Hasło dobrane nieprzypadkowo, gdyż Dąbrowskie Wodociągi zachęcają do wybierania ich wody, zamiast tej, która sprzedawana jest w sklepach. Woda z kranu jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim zdrowa i smaczna. Dzieci mogły się same o tym przekonać, pijąc ją w trakcie zajęć.

- Ta misja edukacyjna jest jednym z elementów strategii naszego przedsiębiorstwa, która skupia się na dobrej komunikacji ze społeczeństwem. Dzieci dowiadują się tu jak działa oczyszczalnia, skąd bierze się woda w kranie, co dzieje się ze ściekami, jak dbać o środowisko. Tę misję prowadzimy od kilku lat i wierzymy, że nasi podopieczni zdobytą wiedzę przekażą swoim rodzicom. Ponadto organizujemy Światowy Dzień Wody, w ramach którego we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych w Dąbrowie Górniczej odbywają się specjalne wydarzenia. Aktywnie wspieramy również Półmaraton Dąbrowski. Namawiamy wtedy do picia wody z kranu, tak jak to czynią sportowcy biegnący w tych zawodach - mówi Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów.

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej