Oscar z Hollywood zawitał do Katowic

Utworzone: poniedziałek, 7 grudnia 2015

Oscar z Hollywood zawitał do Katowic, czyli 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun

Regiofun w KatowicachPrzez sześć dni, od 20 do 25 października, Katowice były światową stolicą filmu. To za sprawą Regiofunu - Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych. Z tej okazji w Kinie Kosmos gościł nawet Oscar - oryginalna statuetka, którą nagrodzono film "Ida".

Podczas szóstej edycji Regiofunu goście festiwalu mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów, będących reprezentantami produkcji dofinansowanych przez regionalne fundusze filmowe z całej Europy, z czego ponad połowa to pokazy premierowe! W repertuarze znalazły się najgorętsze tytuły tegorocznego festiwalu w Cannes, klasyka włoskiego kina, pasmo filmów dokumentalnych, a także spotkania z twórcami. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych widzach. Dla nich przygotowano sekcję KLAPS.

Regiofun w Katowicach

Choć poszczególne atrakcje Regiofunu zaczęły się już we wtorkowe przedpołudnie, to oficjalne otwarcie szóstej edycji odbyło się dopiero wieczorem w Kinie Kosmos. Na uroczystości gościło wiele znamienitych osobistości. To między innymi izraelski reżyser i producent Marek Rosenbaum, operator filmowy, reżyser i fotograf Bogdan Dziworski, a także aktorka Agnieszka Krukówna. To film z jej udziałem - "Letnie przesilenie" został wyświetlony w ramach ceremonii otwarcia. Zanim to jednak nastąpiło, rozstrzygnięto konkurs "Kartka do producenta" oraz przyznano nagrodę Border Gate producentowi Piotrowi Dzięciołowi. - Mój ojciec prowadził kino i jako mały chłopiec nie opuściłem żadnego z seansów. Marzyłem, by kiedyś stanąć po drugiej stronie kamery i to marzenie się spełniło. Potem marzyłem o Oscarze i znowu się udało. W zeszłym roku zapragnąłem otrzymać Border Gate Award. To też się spełniło - przyznał laureat nagrody. Wspomnianego Oscara goście Kina Kosmos mogli zobaczyć z bliska. Filmowa statuetka przywieziona przez Piotra Dzięcioła, stanęła w gablocie razem z innymi najbardziej prestiżowymi nagrodami świata kinematografii.

Regiofun w Katowicach

Border Gate Award nie było jedyną nagrodą przyznaną podczas Regiofunu. W ramach festiwalu odbywał się także konkurs filmów krótko i pełnometrażowych. Łącznie wystartowało w nich aż 17 produkcji. Jury, w którym znaleźli się Bogdan Dziworski, Łukasz Dzięcioł oraz Brigitta Manthey, uznali, że na pierwsze miejsce w kategorii filmów krótkometrażowych zasługują dwa tytuły: "Trampkarze" w reżyserii Marcina Filipowicza oraz ""Pusta droga" Drew Pautza. Wyróżnienie otrzymała producentka "Drewno Balsy" w reżyserii Dominique Lecchi.

Zgłoszone filmy pełnometrażowe oceniali natomiast Robert Gliński, Leszek Dawid oraz Marek Rosenbaum. Grono ekspertów przyznało pierwszą nagrodę w wysokości 10 tysięcy euro producentom filmu "Stare grzechy mają długie cienie" w reżyserii Alberto Rodriqueza. Wyróżnienie trafiło za to do Jespera Morthorsta - producenta "Milczących serc" Billego Augusta. Producent miał podwójne powody do radości, gdyż otrzymał również nagrodę publiczności.

Zadowoleni byli więc twórcy, zadowoleni byli widzowie, zadowoleni są organizatorzy. Kolejna edycja Regiofunu zakończyła się sukcesem, a producenci z wielu krajów znów mogli się przekonać, że śląski region oferuje doskonałe miejsca niemalże do każdego gatunku filmowego.

Gorące tematy

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej