Zbliża się kolejny finał WOŚP

Kategorie: Silesia24
Tagi: wośp
Utworzone: piątek, 8 stycznia 2016 Autor: r.b Źródło: mat. prasowe

Co roku druga niedziela stycznia staje się największą w Polsce imprezą charytatywną, którą wypełniają tysiące imprez w całym kraju. Odbywa się wówczas jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, które rozliczane są w ponad 1700 sztabach. Kilkadziesiąt z nich jest także zlokalizowanych poza granicami kraju, co stawia WOŚP wśród największych imprez charytatywnych na świecie. W tym roku za granicą będzie pracowało 38 sztabów w 10 krajach.

W całej Polsce prowadzone są także różne licytacje, na które trafiają zarówno przedmioty czy dzieła sztuk wykonane przez dzieci, jak i profesjonalistów, a także przedmioty związane z gwiazdami sportu, filmu czy muzyki. W tym roku zapowiedziano już około 4,5 tysiąca aukcji. Część z nich już trwa lub została zakończona, więc na koncie Orkiestry jest już około 300 tysięcy złotych!

Najważniejsza jest jednak prowadzone w studio telewizji publicznej Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, która popularnie jest zwana licytacją Złotych Serduszek. Kulminacyjny moment, czyli licytacja Serduszka nr 1, zaczyna się około godziny 23.00.Program Drugi Telewizji Polskiej przez cały dzień towarzyszy orkiestrze i gości ją w swoim studio, relacjonuje na bieżąco związane z orkiestrą wydarzenia z całego kraju i podaje przybliżone rezultaty zbiórki. Po północy podawane są wstępne, szacunkowe wyniki akcji.

W ciągu poprzednich 23 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medyny sumę ponad 650 mln PLN.
Ubiegły rok pokazał, że pediatria jest mocno zaniedbaną działką. Dokonując zakupów z pieniędzy zebranych podczas 23. Finału WOŚP zobaczyliśmy, że potrzeby na tych oddziałach są ogromne, z czego tak naprawdę nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy. Wspólnie z zarządem Fundacji podjęliśmy decyzję, że 24. Finał WOŚP również będzie poświęcony pediatrii, tak by odziały zostały kompleksowo wyposażone. Szpitale skupiają się na zakupie skomplikowanych urządzeń, a nie starcza na tak prozaiczne rzeczy jak łóżka, czy szafki. Komfort pacjenta jest również ważny w dochodzeniu do zdrowia. Nie zapominamy także o geriatrii, jest coraz lepiej. Dopiero kiedy Orkiestra zaczęła mówić głośno o pomijaniu tego tematu, zaczęto myśleć o seniorach bardziej serio - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Kulminacyjnym momentem Finału WOŚP jest "Światełko do Nieba". To właśnie wtedy wszyscy, którym bliskie są idee WOŚP wysyłają do nieba, w kierunku Dobrych Aniołów, światełko - może to być zapalona zapałka, świeczka, pochodnia czy efektowne sztuczne ognie.

Wojewódzki Finał WOŚP w 2015 i 2014 roku odbył się w Chorzowie. Pod szybem "Prezydent" zagrały m.in. zespoły w 2015 Cree, Oberschlesien Another Pink Floyd oraz w 2013 Coma, Daab oraz Shamboo z Muńkiem Staszczykiem. W 2014 roku Wojewódzki Finał WOŚP gościł Rybnik. Gwiazdą była wówczas Justyna Steczkowska i zespół Myslovitz.

W tym roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w województwie śląskim odbędzie się w Sosnowcu. W mieście zaplanowano m.in. koncerty, pokazy, spotkanie fanów Gwiezdnych Wojen, bieg uliczny oraz turniej piłkarski. Jak zwykle równo o godzinie 20 zapowiedziano "Światełko do nieba", które ma być w Sosnowcu bardzo widowiskowe za sprawą pokaźnego zestawu przygotowanych fajerwerków.

Koncerty na Górce Środulskiej w ramach WOŚP

14:00 Lennie Boycott
15:30 Searching For Calm
17:00 Animators
18:45 Dżem
20:00 Światełko do nieba
21:00 Zakończenie imprezy

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej