Czy Hiszpania przyjdzie do nas?

Kategorie: Rozrywka Silesia24
Utworzone: środa, 17 lutego 2016

Wszyscy doskonale odczuwamy fakt, ż klimat nam się zmienia. To już nie są jakieś czcze gadaniny nawiedzonych obrońców środowiska. To są namacalne fakty, których jesteśmy świadkami. Zima bez śniegu już nie jest jednoroczną anomalią pogodową, tylko stałą, powtarzającą się tendencją. Faktem jest również że strefa zwrotnikowa Ziemi przesunęła się na północ i do Polski napływa obecnie o wiele więcej gorącego, zwrotnikowego powietrza. Już dziś na Dolnym Śląsku jest taki klimat, jaki był 20 lat temu w rejonie węgierskiego Tokaju, słynnego z produkcji wina.  

Grozi nam Hiszpania

Po raz kolejny z rzędu zima w Polsce jest … ciepła. Śnieg pojawia się bardzo sporadycznie. Bałtyk od ponad siedemdziesięciu lat nie zamarza, a wiosną nie ma już tak typowych kiedyś roztopów. Coraz częściej czymś zupełnie naturalnym stają się natomiast anomalia pogodowe, jak gwałtowne upały, burze czy trąby powietrzne. Według naukowców w ciągu najbliższych 100 lat średnia temperatura w Polsce może wzrosnąć o 4-5 stopni Celsjusza. Normą mogą być przy tym temperatury w wysokości 35-40 stopni Celsjusza latem. Prawdopodobnie wtedy nie będzie już sensu jeździć do Hiszpanii, Włoch czy Grecji, bo takie warunki pogodowe, jak tam, będą panowały nad Wisłą i Odrą. Gorsza wiadomość jest taka, że naukowcy przewidują częstsze pojawianie się kolejnych wielkich powodzi opadowych, podobnych do tej z 1997 roku, która zrobiła spustoszenie w niemal całej zachodniej Polsce.

powódź 1997

Kolejna zmiana, która powoli już się zaczyna, to zastąpienie czterech pór roku dwoma: deszczową zimą z dodatnimi temperaturami i upalnym bardzo latem przerywanym intensywnymi opadami. Coraz częściej będą też pojawiać się wichury. W ciągu najbliższych 20 lat ich intensywność ma wzrosnąć o 25%. W raz z nimi będą się też pojawiać trąby powietrzne. Jeszcze dziesięć lat temu rocznie w Polsce odnotowywano od 1 do 4 takich zjawisk. W 2006 pojawiło się już w naszym kraju 50 trąb powietrznych, a dwa lata później nawiedziła Polską największa z nich o sile F4 w sześciostopniowej skali Fujitsy. Tego rodzaju trąby powietrzne mają prędkość od 330 do 415 km/h, zrywają dachy domów, porywają samochody i drzewa.

Mniej ziemniaków i wody

Zmiany klimatyczne za jakiś czas spowodują też konieczność zmodyfikowania naszego jadłospisu. Ocieplenie może spowodować, że powoli będziemy musieli pożegnać się z ziemniakami, które są roślinami zimnolubnymi i ocenia się, że ich uprawa pod wpływem utrzymujących się upałów może spaść od 30 do 80%. Jednocześnie jednak lepiej będą się hodowały rośliny ciepłolubne, jak kukurydza, soja, słonecznik czy afrykański sorgo. Wydaje się także, że typowo polskie, tłuste potrawy będą znajdowały coraz mniej zwolenników, ponieważ upały nie sprzyjają ich spożywaniu.

Meteorolodzy i Hydrolodzy twierdzą, że zmiany klimatyczne z pewnością spowodują zaburzenia w systemie wodnym. Na pewno zmniejszy się ilość wody pitnej, w ciągu 25 najbliższych lat jej zasoby na świecie mają być mniejsze o połowę. Z drugiej strony pod wpływem ocieplenia klimatu podnosić się będzie poziom wody morskiej. Istnieją takie opinie, z których wynika, że do 2080 roku Bałtyk podniesie się o od 0,1 do 1,0 m. Oznacza to zalanie 1800 km2 polskiego wybrzeża, zatopienie 18 ośrodków wypoczynkowych, 5 portów, a także utratę domów przez około 120 tysięcy ludzi.

Zmiany klimatyczne są nieuniknione. Dzieją się na naszych oczach. To już kolejne święta Bożego Narodzenia bez śniegu, a temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza w lutym, nie jest czymś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Czy do tych zmian jesteśmy jednak przygotowani? Czy ich nie bagatelizujemy? Ludzie co prawda posiadają zdolność do przystosowywania się do każdych warunków. Jednak trwa to przez lata i wymaga ewolucji. Na to, jak widać nie ma czasu. Za 50 - 100 lat Polska klimatycznie będzie już zupełnie innym obszarem, niż dziś. Na ile zmieni to życie nasze i przyszłych pokoleń?

Mariusz Szczygielski    

Gorące tematy

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej