Internet zmienił świat

Utworzone: poniedziałek, 22 lutego 2016

Zarówno internet, jak i nowe  technologie, w tym przede wszystkim mobilne, wywróciły świat ludzkich zachowań do góry nogami. Zmieniły nie tylko zasady poszukiwania informacji, zarządzania własnym majątkiem, ale także wpłynęły na relacje międzyludzkie.

Statystyka

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez IBRIS na zlecenie Fundacji Orange inaczej wpływ internetu na nasze życie postrzegają kobiety, a inaczej mężczyźni. Według kobiet ma on największy wpływ na sposób komunikowania się ze znajomymi i rodziną (uważa tak 50% ankietowanych kobiet), a także na sposób poszukiwania informacji (47% respondentek). Z kolei według mężczyzn internet wpłynął przede wszystkim na sposób pozyskiwania wiedzy (60% ankietowanych) oraz na zarządzanie finansami (47% biorących udział w badaniu).

Ciekawe jest, że prawie połowa ankietowanych nie sądzi, aby dalszy rozwój myśli technologicznej był powodem do obaw. Jedynie 18% ankietowanych stwierdziło, że internet ma negatywny wpływ na więzi międzyludzkie, a 14% zauważyło zbyt szybkie tempo zmian technologicznych.

25 lat internetu w Polsce

Polska do internetu została podłączona 20 grudnia 1991 roku. A zatem obchodzimy obecnie jubileusz 25 lecia naszej obecności w sieci. W 1993 roku pojawił się pierwszy serwer WWW oraz polska domena "pl". Dziś są ich setki tysięcy. W styczniu 2001 roku Telekomunikacja Polska SA pilotażowo uruchomiła usługę Neostrada. Była ona początkowo dostępna jedynie dla abonentów TP SA w Warszawie. W ciągu kilku kolejnych lat każdy mógł już z niej skorzystać w całym kraju. Również na początku lat dwutysięcznych pojawił się komunikator gadu-gadu, który umożliwiał użytkownikom swobodny kontakt z każdym, kto również z niego korzystał. Jego twórcą był Łukasz Foltyn, który dziś twierdzi, że do internetu przeniosła się cała nasza aktywność, zarówno ta pozytywna, jak i negatywna. Z kolei ostatnie lata to wręcz rewolucja na polu tworzenia się różnego rodzaju e-społeczności. Największa skupiona jest na Facebook-u, którego twórcą jest Mark Zuckerberg. Wielu użytkownikom ten portal niemal całkowicie organizuje obecnie czas. Towarzyszy im od świtu do późnej nocy. Stał się przenośnym "salonem" spotkań z bliskimi i dalekimi znajomymi. Jest też narzędziem bardzo wyrafinowanej manipulacji. Nie ma bowiem na Facebook-u typowych reklam. Pojawia się natomiast informacja, że twój znajomy używa określonej pianki do golenia i bardzo ci ją poleca.

Zmiana życia i obyczajów

W wielkiej zdecentralizowanej sieci codziennie miliony ludzi poszukuje i znajduje odpowiedzi na swoje pytania, rozwija swoje zainteresowania niezależnie od tego, czego one dotyczą. Szukamy w internecie informacji, opinii, wybieramy i rezerwujemy sobie wczasy, organizujemy wypoczynek, poszukujemy przepisów kulinarnych. To, co kiedyś wymagało sporo czasu, wyjścia do biblioteki lub konsultacji z autorytetem w danej dziedzinie, dziś jest dostępne po kilku kliknięciach myszki.

W wymiarze zawodowym internet zwiększył wielokrotnie wydajność każdego z nas. O ile wcześniej przebieg korespondencji tradycyjną drogą trwał wiele dni, a nawet tygodni, dziś wystarczy e-mail, który natychmiast trafia do naszego adresata. Zamiast jechać na spotkanie z klientem, który znajduje się kilkaset kilometrów od nas, możemy zorganizować wideokonferencję. Wszystko załatwiamy zdecydowanie szybciej i możemy dzięki temu zrealizować o wiele więcej spraw. Z tego też powodu odnosimy nieodparte wrażenie, że świat niesamowicie przyspieszył, że dni uciekają nam przez palce. Ale trudno nam się zatrzymać, by świat za bardzo się od nas nie oddalił.

Również w sferze osobistej zmieniają się nasze obyczaje i nawyki. Częściej korzystamy z komunikatorów, portali społecznościowych, by porozmawiać z rodziną czy znajomymi. Rzadziej sięz nimi spotykamy w rzeczywistości.

Stworzenie internetu na pewno jest jednym z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w historii rozwoju technologii. I ta rewolucja wciąż trwa zmuszając nas do przygotowania się na kolejne zmiany, których zakresu i formy nie jesteśmy w stanie już nawet przewidzieć.

Gorące tematy

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej

FEST FESTIWAL 2019

FEST FESTIWAL 2019

Ponad 60 koncertów, 535 hektarów parku, który przewyższa swoją powierzchnią nowojorski Central Park, festiwalowe miasteczko i muzyczne gwiazdy z najwyższej półki więcej

TRANSGRESJE

TRANSGRESJE

tournee Moniki Ślósarczyk z niezwykłymi pracami po Śląsku Rowery górskie, Szatnia, Wyprzedaż w Biedronce czy Zumba to tylko niektóre wybrane obrazy Moniki Ślósarczyk, które będzie można więcej

PTASZKOWE LOVE CZYLI WALENTYNKI W 3 STAWACH

PTASZKOWE LOVE CZYLI WALENTYNKI W 3 STAWACH

To będzie największy warsztat stolarski w Polsce. Kilka tysięcy mieszkańców z całego regionu chwyci za wiertarki, młotki i gwoździe by zbudować budki lęgowe dla ptaków. Tak Katowice będą więcej

Z MIŁOŚCI DO BLUESA

Z MIŁOŚCI DO BLUESA

Setny spektakl, ponad trzydziestu twórców na scenie, muzyka na żywo i kultowe piosenki "Dżemu". Pamiętamy ten moment z 2014 roku, kiedy to prawie 4000 biletów więcej