Peszek z Karabinem

Utworzone: wtorek, 8 marca 2016

Maria Peszek z "Karabinem"

- Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst - opowiada Maria Peszek. - Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna a świat bezwzględny, żeby iść na czołgi z kwiatami. Można za to pisać piosenki. O nienawiści przeciw nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje.

 W lutym tego roku ukazała się nowa płyta Marii Peszek "Karabin". Jest to jedenaście piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. W tworzeniu tego albumu piosenkarce towarzyszył Michał "Fox" Król. Jakiś czas temu artystka zaprezentowała listę swoich nowych piosenek za pośrednictwem zdjęcia, na którym tytuły utworów wypisane są na jej nagim ciele.

Maria Peszek

 

W przypadku Marii Peszek nie powinno to nikogo szokować. Od lat ta piosenkarka należy do "typów niepokornych" polskiej sceny muzycznej. Jest dzięki temu wyjątkowa i bardzo wyrazista. Najnowsza jej płyta jest bardzo pacyfistyczna, ale wyrażona militarnymi środkami przekazu.

- Marzyłabym, żeby te piosenki dodawały siły w tych niespokojnych czasach. Żeby dzięki nim ludzie mniej się bali. Bo strach i wolność to wykluczające się słowa" - mówi o albumie Peszek.

Maria Peszek budzi emocje. Jest nazywana lesbijką, Żydówką, niektórzy hejtując ją w internecie stwierdzają, że jest chora psychicznie i zboczona. Sama artystka zdaje sobie z tego sprawę, lecz tym bardziej - jak właśnie na najnowszej płycie - porusza tematykę odmienności, wolności i antyklerykalizmu. W różnych swoich wypowiedziach przekonuje, że wszystko, co w naszym kraju jest odmienne natychmiast zyskuje określenia wynikające z polskich strachów i kompleksów. Wynikają one - zdaniem artystki -z traum, z których nie potrafimy się wyleczyć: wojny, komuny, antysemityzmu, strachu przed innością czy homoseksualizmem.

W promującym płytę utworze "Polska A,B,C i D" wraca też temat antyklerykalizmu. Piosenkarka ostro krytykuje Kościół za jego postawę do tolerancji, a także zupełnie odmienne poglądy, niż te, które obecnie prezentuje papież Franciszek. Słychać to wyraźnie w słowach: "można szczuć słowem/można szczuć modlitwą/można dzielić ludzi/cięć krzyżem, jak brzytwą".

Maria Peszek zadebiutowała w 2005 r. płytą "Miastomania". Stworzyła ją wraz z Wojciechem Waglewskim i jego synem Emade. W 2008 roku ukazała się płyta "Maria awaria", którą wyprodukował Smolik. Był on też producentem kolejnej płyty z 2012 roku "Jezus Maria Peszek".

Płyta "Karabin" ukazała się 26 lutego br. nakładem Warner Music Poland.

Mariusz Szczygielski

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej