Śląsk rośnie w stadiony

Utworzone: czwartek, 10 marca 2016

W ubiegłym roku oddane do użytku zostały areny w Tychach i Bielsko-Białej. Teraz oczy kibiców coraz wyraźniej dostrzegają postępy prac w Zabrzu i Chorzowie. W tym roku obiekty mają już pełnić swoją docelową rolę.

 

 Nowy stadion w Zabrzu na ostatniej prostej. Tej wiosną można oglądać mecze na nowych trybunach Areny Zabr

 I etap modernizacji stadionu Górnika Zabrze dobiega końca. Trwają ostatnie prace wewnątrz obiektu i zagospodarowanie terenu wokół. Spółka Stadion w Zabrzu zapowiada, że obiekt ma zostać oddany do użytku wiosną tego roku. Zdecydowano się na kilka istotnych zmian, a najważniejsza dotyczyć będzie nazwy. Stadion przy ul. Roosevelta 81 to od teraz Arena Zabrze. Jeszcze w grudniu Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu informował, że na finiszu są roboty wykończeniowe wewnątrz obiektu, trwają prace przy zewnętrznym układzie drogowym a średnie dobowe zatrudnienie przekracza 400 osób.

Sporo zmian widocznych jest wokół stadiony, m.in: nowy chodnik, nowe maszty oświetleniowe, nowa nawierzchnia na ul. Olimpijskiej. Nie zapomina się jednak o wewnętrznej strefie. Tam trwają prace m.in. w kioskach gastronomicznych, pomieszczeniach technicznych czy kasach. Rozpoczęła się budowa drenażu płyty boiska, a także zakończono testy skyboksu, czyli pomieszczenia stanowiącego centrum bezpieczeństwa i dowodzenia imprezą masową. Wcześniej oczywiście zamontowano m.in. 24 tys. krzesełek na trzech nowych trybunach, nowe systemy oświetlenia, nagłośnienia, monitoringu, elewację ażurową oraz wybudowano instalacje. Ogłoszony został też ostatni przetarg na wykonanie miejsc parkingowych. W sumie ma ich być 630. Spółka stadion w Zabrzu zapowiada pełne oddanie obiektu do użytku wiosną 2016 roku. Jednak 24 tysiące kibiców mogło już obejrzeć już Wielkie Derby Śląska z Ruchem Chorzów, które zostały rozegrane 21 lutego. 

 

 Stadion Śląski - operacja zakończona sukcesem.

W ubiegłym roku na Stadionie Śląskim zakończyła się zasadnicza część operacji Big Lift II. Najpierw przez około dwa tygodnie za pomocą specjalnego systemu podnośników na wysokość 28 metrów wciągane było olinowanie dachu chorzowskiego giganta. Całość operacji było można na bieżąco śledzić w Internecie, gdyż na obiekcie działąją dwie kamery, przekazujące na bieżąco widok z placu budowy. Olinowanie wędrowało do góry bardzo powoli a kiedy już tam się znalazło, to w jego ślady poszła stalowa konstrukcja.

Na całej powierzchni dachu pracują czujniki odczytujące naprężenia. Wyniki odczytów są szczególnie ważne zimą, gdy dach przykryje warstwa śniegu. Dach jest nachylony od 6 do 12 procent, ale jednak może się przecież zdarzyć się tak, że śnieg się na nim zatrzyma. Wtedy na części dachu w ruch będą musiały pójść ludzkie mięśnie i łopaty.

Ogrom obiektu wyrażają liczby. Powierzchnia użytkowa Śląskiego to aż 35 800 metrów kwadratowych. Na stadionie będzie 14 kas i 38 kiosków gastronomicznych. Łączna długość lad w punktach usługowych to około 340 metrów. Na widzów będzie czekało 174 męskich i 296 damskich ubikacji. Stadion Śląski to również jedyny obiekt w Polsce, na którego murawę może wjechać pełnowymiarowy TIR. -Ważna będzie również akustyka. Stadion Śląski zawsze słynął z dobrej akustyki i świetnego nagłośnienia. Stawiam, że najlepszego w Europie Środowej i Wschodniej. Na Stadionie Narodowym w Warszawie akustyka szwankuje, dlatego mam nadzieję, że muzycy będą chętniej zaglądać na Śląsk, niż do stolicy - mówi Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego.

 

Impreza na 60. urodziny Stadionu Śląskiego

Co nas czeka w najbliższych miesiącach? W przygotowaniu są przetargi dotyczące instalacji prądowych, zakupu krzesełek, murawy, a także zagospodarowania terenu wokół stadiony. To o tyle ważne, że stadionowy płot przypomina dziś ogrodzenie zakładu więziennictwa o zaostrzonym rygorze. Nawet marszałek przyznał, że ma skojarzenia z Alcatraz. W środku stadion bedzie w barwach Górnego Śląska, czyli żółto-niebieski. Na zewnątrz będzie dominować czerwień i biel. - Myślimy też o tym, żeby obiekt był oświetlony. Nie mamy na to tyle pieniędzy co chociażby w Warszawie, ale i tak wierzymy, że Śląski będzie prezentował się nocą zjawiskowo - podkreśla wicemarszałek województwa.

Rok 2016 będzie ważny dla Stadionu Śląskiego nie tylko dlatego, że będą wtedy kontynuowane prace mające doprowadzić do zakończenia jego modernizacji, ale również dlatego, że 22 lipca 2016 roku przypada 60. rocznica otwarcia obiektu. -Nie możemy zapomnieć o pięknej historii tego miejsca i znaczeniu jakie ma ten obiekt dla śląskiego sportu. Dlatego pracujemy nad zagospodarowaniem części przestrzeni pod Muzeum Sportu Śląskiego. Zależy nam na tym, aby, mimo braku możliwości skorzystania z areny głównej, przygotować ciekawe obchody 60-lecia. Będziemy chcieli pokazać wszystkim mieszkańcom województwa śląskiego, jak wygląda postęp prac na obiekcie i zaproponować liczne atrakcje sportowe i kulturalne - mówił Krzysztof Klimosz, prezes zarządu spółki Stadion Śląski.

 

 

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej