Najlepsza inwestycja dla mieszkańców

Utworzone: wtorek, 5 kwietnia 2016

Które polskie miasto ma najlepszą dla mieszkańców i regionu inwestycję?

Top Inwestycje Komunalne 2016 - konkurs i wręczenie wyróżnień na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

 

Białystok, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Jarocin, Katowice, Kraków, Krosno, Ostrołęka, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa - w którym z miast zrealizowano najlepszą dla mieszkańców i regionu inwestycję komunalną? Trwa piąta edycja plebiscytu Top Inwestycje Komunalne. W finale znalazło się 30 projektów, w tym 5 z województwa śląskiego, na które do 9 maja br. głosować mogą także internauci. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (18-20 maja 2016 r.).

Konkurs Top Inwestycje Komunalne 2016 to inicjatywa Grupy PTWP - organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach oraz redakcji serwisu Portalsamorzadowy.pl. Celem plebiscytu jest wyróżnienie najlepszych inwestycji komunalnych, wskazanie ich skali oraz prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców.

- Już po raz piąty, przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej konferencji biznesowej Europy Centralnej, wskazujemy najlepsze praktyki inwestycyjne i odważne, prorozwojowe decyzje. Przeanalizowaliśmy setki inwestycji komunalnych z całej Polski, oddanych do użytku i zakończonych nie wcześniej niż w 2015 roku. Tym razem z okazji małego jubileuszu konkursu postanowiliśmy wytypować aż 30 najlepszych i obecnie poddajemy je pod otwarte głosowanie mieszkańców, użytkowników, odbiorców tych projektów i rady konsultacyjnej w niezwykle silnym składzie pod przewodnictwem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu Portalsamorzadowy.pl.

Głosowanie na stronie http://www.portalsamorzadowy.pl trwa do 9 maja br. Inwestycja, która zdobędzie najwięcej głosów internautów, otrzyma nagrodę specjalną. 

Główne kryteria oceny w konkursie Top Inwestycje Komunalne to: efekt prorozwojowy inwestycji, skala inwestycji w odniesieniu do możliwości finansowych jednostki samorządu, walory estetyczne, funkcjonalność, nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP etc.) oraz aktywne gospodarowanie majątkiem.

Nominowani do tytułu Top Inwestycje Komunalne 2016 z województwa śląskiego

 

Przebudowa DK91 w Częstochowie

Czestochowa

To przedsięwzięcie będące kontynuacją działań zmierzających do poprawy infrastruktury drogowej
i służących poprawie stanu bezpieczeństwa ruchu, płynności ruchu i przejezdności przez miasto. Głównym efektem prorozwojowym zrealizowanego przedsięwzięcia jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej obszaru. Obecnie przy ul. Warszawskiej i Rędzińskiej zlokalizowanych jest wiele przedsiębiorstw dających zatrudnienie znacznej części mieszkańców Częstochowy oraz pobliskich miejscowości. Wartość inwestycji: ok. 61,5 mln zł

 

Drogowa Trasa Średnicowa Katowice-Gliwice

dts

Drogowa Trasa Średnicowa Katowice-Gliwice (DTŚ) jest przedsięwzięciem o dużym znaczeniu komunikacyjnym i ekonomicznym dla silnie zurbanizowanego obszaru. Bezkolizyjny przebieg DTŚ oraz jej wysokie parametry techniczne powodują na odcinku Katowice - Gliwice skrócenie drogi, czasu podróży, zużycia paliwa, spadek liczby wypadków drogowych oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Łącznie, jak twierdzą specjaliści, spodziewane korzyści użytkowników i środowiska uzyskane w ciągu 10-ciu lat od momentu wybudowania ostatniego odcinka DTŚ mogą ponad dwukrotnie przekroczyć nakłady poniesione na jej budowę. Wartość inwestycji: 3,5 mld zł.

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

mck

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to wyjątkowy obiekt na mapie miejsc dedykowanych biznesowym wydarzeniom w Polsce. Wyróżnia się postindustrialną estetyką oraz użytecznym designem. To miejsce łączące funkcje: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Obiekt przeznaczony jest dla 15 000 użytkowników i wraz z sąsiadującą Halą Widowiskowo-Sportową "Spodek" stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju. Wartość inwestycji: 385,7 mln zł (w tym dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 182, 1 mln zł, reszta to wkład własny miasta).

 

Budowa Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" w Wodzisławiu Śląskim

wodzislaw

Rodzinny Park Rozrywki "Trzy Wzgórza" jest największą atrakcją Wodzisławia Śląskiego, całego powiatu wodzisławskiego oraz jego okolic. Park został ulokowany w ścisłym centrum miasta, pomiędzy trzema największymi wodzisławskimi osiedlami, zamieszkiwanymi łącznie przez około 10 tysięcy osób. Teren ok 24 ha, na którym znajduje się atrakcja, wcześniej składał się
z nieuporządkowanej roślinności, bez niemal żadnego zaplecza pozwalającego na uznanie go za obszar reprezentatywny. Wartość inwestycji: 27,8 mln zł (w tym dofinasowanie unijne z RPO ponad 20 mln oraz wkład własny miasta).

 

Projekt "Energooszczędne Żory - poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby oświaty"

zory

Bezpośrednim celem żorskiego projektu było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
i zanieczyszczeń do powietrza powstających podczas spalania paliw na cele grzewcze i oświetlenia pięciu placówek oświatowych w Mieście Żory. Realizacja tego celu wynikała głównie z racjonalizacji zużycia energii w budynkach, a to z kolei pozwoliło obniżyć koszty ogrzewania i oświetlenia. Ważnym aspektem przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych była estetyka budynków i ich wkomponowanie w okoliczną przestrzeń, którą zazwyczaj stanowią wielopiętrowe bloki mieszkalne. Wartość inwestycji: 9,3 mln zł (w tym dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 3, 8 mln zł).

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej