Tydzień weganizmu w Katowicach

Utworzone: poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Jesteś wege - jesz samą sałatę. Nie jesz mięsa - nie możesz ćwiczyć. Unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego - na pewno masz niedobory w diecie. Te mity krążą i utwierdzają wszystkich w przekonaniu, że tylko dieta bogata w mięso gwarantuje zdrowie i siłę. Ale mimo, że spożycie mięsa spada, to informacja, że ktoś jest wegetarianinem cięgle wywołuje zdziwienie.  Kiedy jednak idzie się o krok dalej i przechodzi na weganizm, otoczenie staje się bardzo podejrzliwe. Dla wszystkich wątpiących i niedowiarków bistro Zielony Most w Katowicach przygotowało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Weganizmu wiele atrakcji i wydarzeń, które pozwolą rozwiać wszystkie wątpliwości związane z weganizmem właśnie.

Ogólnopolski Tydzień Weganizmu trwa od 24 do 30 kwietnia. Jednym ze współorganizatorów jest bistro Zielony Most w Katowicach. - Wciąż pokutuje sporo mitów na temat weganizmu w Polsce, wiele osób traktuje to jako fanaberię współczesności, która przeminie tak jak walkmany. Tymczasem jest to filozofia życia, której wybór jest świadomą i przemyślaną decyzją. By rozwiać wszystkie mity i stereotypy krążące wokół weganizmu przygotowaliśmy tydzień pełen atrakcji i wydarzeń dedykowanych nie tylko tym, którzy zastanawiają się nad przejściem na tą dietę, ale również tym, którzy podchodzą do niej sceptycznie i nieufnie, uważając raczej za ekstrawagancję niż zdrowy wybór - tłumaczy Aleksandra Żerkowska, właścicielka Zielonego Mostu i inicjatorka akcji w Katowicach.

Siedem dni pełnych będzie niespodzianek, a od poniedziałku do piątku również spotkań i prelekcji dotyczących wegańskiego życia i świata. Jest to jedyne takie wydarzenie na terenie Katowic.
- Nie będziemy przekonywać nieprzekonanych, ale tym wahającym się chcemy podpowiedzieć co i jak zrobić, żeby żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami i cieszyć się świetnym zdrowiem i samopoczuciem - mówi Aleksandra Żerkowska, właścicielka Zielonego Mostu - Wiemy, że sporo osób chciałoby zmienić coś w swoim życiu, ale trudno im znaleźć informacje w jaki sposób się za to zabrać. Mamy nadzieję, że zaproszeni przez nas eksperci i zaplanowane prelekcje rozwieją wszelkie wątpliwości związane z weganizmem - dodaje.

Na co mogą liczyć ci, którzy zdecydują się odwiedzić bistro w czasie Tygodnia Weganizmu? Jeśli interesują się sportem i chcą się dowiedzieć jak czerpać siłę z warzyw i owoców, powinni pojawić się w Zielonym Moście już w najbliższy poniedziałek. Wtedy bowiem swoje wystąpienie będą miały wysportowane dziewczyny z bloga Muscle Pie. Agnieszka i Basia nie tylko z powodzeniem łączą dietę wegańską z treningiem siłowym, ale też z sukcesami biorą udział w zawodach sportowych. Basia może również pochwalić się tytułem instruktora fitness - a wszystko to nie jedząc ani grama mięsa!

Wtorek będzie wymarzonym dniem wszystkich miłośników wegańskiej kuchni - na specjalnych warsztatach kulinarnych mistrzowie kuchni zdradzą swoje sekrety na to, jak urozmaicić codzienne menu i co dodawać do swoich potraw, by zachwycały smakiem i gwarantowały świetne samopoczucie.

O zdrowotnych aspektach wegańskiej diety w środę opowie dietetyk Marzena Rojek, która dzieli się swoją wiedzą nie tylko podczas indywidualnych spotkań, ale również na fanpage’u Każdy kęs ma sens. W Zielonym Moście podpowie jak bezpiecznie zamienić dietę na wegańską , skąd czerpać kluczowe składniki pokarmowe, które suplementy są faktycznie wegańskie i czy istnieją przeciwskazania do wegańskiej diety.

Czwartek to z kolei dzień, który bliski będzie wszystkim miłośnikom wina i złocistego, piwnego trunku w wydaniu wegańskim. Na wszystkich chętnych czeka degustacja wegańskich win, które na co dzień możecie kupić w bistro, a na wszystkie alkohole przygotowaliśmy 10% zniżki. Najmłodszych na pewno najbardziej zainteresują atrakcje zaplanowane na piątek - wtedy w Zielonym Moście pojawią się goście specjalni: przedstawiciele przychodni weterynaryjnej Omniwet, którzy nie tylko opowiedzą jak obchodzić się ze zwierzętami i na co uważać w kontaktach z nimi, ale też przyprowadzą czworonożnych podopiecznych, gotowych na tarmoszenie, głaskanie i przytulanie. A na wszystkie dzieciaki, które odwiedzą bistro, czekać będzie słodka niespodzianka.

Wydarzenie przygotowywane jest w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Weganizmu, nad którym czuwa Stowarzyszenie Empatia. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Zielonym Moście jest bezpłatny.

Gorące tematy

Najgorętszy festiwal zimy!

Najgorętszy festiwal zimy!

Już za 3 dni rozpocznie się wydarzenie, na jakie fani ekstremalnych sportów zimowych i dobrej, elektronicznej muzyki czekali od dawna! Pięć scen, 30 artystów, widowiskowy konkurs snowboardowy i więcej

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

OFF FESTIVAL - SIERPIEŃ 2018

Czas mija szybko. Wydaje się, że OFF Festival 2017 skończył się ledwie chwilę temu, a tu już pełną parą ruszyły prace nad kolejną edycją. Znamy już pierwszych wykonawców, którzy więcej

WALENTYNKOWO W PKZ

WALENTYNKOWO W PKZ

Wiele emocji i atrakcji dla zakochanych zaplanował Pałac Kultury Zagłębia. Już 14 lutego br. w Sali Teatralnej PKZ odbędzie się koncert zespołu Sorry Boys! W ramach trasy „Amour więcej

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej