Tydzień weganizmu w Katowicach

Utworzone: poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Jesteś wege - jesz samą sałatę. Nie jesz mięsa - nie możesz ćwiczyć. Unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego - na pewno masz niedobory w diecie. Te mity krążą i utwierdzają wszystkich w przekonaniu, że tylko dieta bogata w mięso gwarantuje zdrowie i siłę. Ale mimo, że spożycie mięsa spada, to informacja, że ktoś jest wegetarianinem cięgle wywołuje zdziwienie.  Kiedy jednak idzie się o krok dalej i przechodzi na weganizm, otoczenie staje się bardzo podejrzliwe. Dla wszystkich wątpiących i niedowiarków bistro Zielony Most w Katowicach przygotowało w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Weganizmu wiele atrakcji i wydarzeń, które pozwolą rozwiać wszystkie wątpliwości związane z weganizmem właśnie.

Ogólnopolski Tydzień Weganizmu trwa od 24 do 30 kwietnia. Jednym ze współorganizatorów jest bistro Zielony Most w Katowicach. - Wciąż pokutuje sporo mitów na temat weganizmu w Polsce, wiele osób traktuje to jako fanaberię współczesności, która przeminie tak jak walkmany. Tymczasem jest to filozofia życia, której wybór jest świadomą i przemyślaną decyzją. By rozwiać wszystkie mity i stereotypy krążące wokół weganizmu przygotowaliśmy tydzień pełen atrakcji i wydarzeń dedykowanych nie tylko tym, którzy zastanawiają się nad przejściem na tą dietę, ale również tym, którzy podchodzą do niej sceptycznie i nieufnie, uważając raczej za ekstrawagancję niż zdrowy wybór - tłumaczy Aleksandra Żerkowska, właścicielka Zielonego Mostu i inicjatorka akcji w Katowicach.

Siedem dni pełnych będzie niespodzianek, a od poniedziałku do piątku również spotkań i prelekcji dotyczących wegańskiego życia i świata. Jest to jedyne takie wydarzenie na terenie Katowic.
- Nie będziemy przekonywać nieprzekonanych, ale tym wahającym się chcemy podpowiedzieć co i jak zrobić, żeby żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami i cieszyć się świetnym zdrowiem i samopoczuciem - mówi Aleksandra Żerkowska, właścicielka Zielonego Mostu - Wiemy, że sporo osób chciałoby zmienić coś w swoim życiu, ale trudno im znaleźć informacje w jaki sposób się za to zabrać. Mamy nadzieję, że zaproszeni przez nas eksperci i zaplanowane prelekcje rozwieją wszelkie wątpliwości związane z weganizmem - dodaje.

Na co mogą liczyć ci, którzy zdecydują się odwiedzić bistro w czasie Tygodnia Weganizmu? Jeśli interesują się sportem i chcą się dowiedzieć jak czerpać siłę z warzyw i owoców, powinni pojawić się w Zielonym Moście już w najbliższy poniedziałek. Wtedy bowiem swoje wystąpienie będą miały wysportowane dziewczyny z bloga Muscle Pie. Agnieszka i Basia nie tylko z powodzeniem łączą dietę wegańską z treningiem siłowym, ale też z sukcesami biorą udział w zawodach sportowych. Basia może również pochwalić się tytułem instruktora fitness - a wszystko to nie jedząc ani grama mięsa!

Wtorek będzie wymarzonym dniem wszystkich miłośników wegańskiej kuchni - na specjalnych warsztatach kulinarnych mistrzowie kuchni zdradzą swoje sekrety na to, jak urozmaicić codzienne menu i co dodawać do swoich potraw, by zachwycały smakiem i gwarantowały świetne samopoczucie.

O zdrowotnych aspektach wegańskiej diety w środę opowie dietetyk Marzena Rojek, która dzieli się swoją wiedzą nie tylko podczas indywidualnych spotkań, ale również na fanpage’u Każdy kęs ma sens. W Zielonym Moście podpowie jak bezpiecznie zamienić dietę na wegańską , skąd czerpać kluczowe składniki pokarmowe, które suplementy są faktycznie wegańskie i czy istnieją przeciwskazania do wegańskiej diety.

Czwartek to z kolei dzień, który bliski będzie wszystkim miłośnikom wina i złocistego, piwnego trunku w wydaniu wegańskim. Na wszystkich chętnych czeka degustacja wegańskich win, które na co dzień możecie kupić w bistro, a na wszystkie alkohole przygotowaliśmy 10% zniżki. Najmłodszych na pewno najbardziej zainteresują atrakcje zaplanowane na piątek - wtedy w Zielonym Moście pojawią się goście specjalni: przedstawiciele przychodni weterynaryjnej Omniwet, którzy nie tylko opowiedzą jak obchodzić się ze zwierzętami i na co uważać w kontaktach z nimi, ale też przyprowadzą czworonożnych podopiecznych, gotowych na tarmoszenie, głaskanie i przytulanie. A na wszystkie dzieciaki, które odwiedzą bistro, czekać będzie słodka niespodzianka.

Wydarzenie przygotowywane jest w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Weganizmu, nad którym czuwa Stowarzyszenie Empatia. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Zielonym Moście jest bezpłatny.

Gorące tematy

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

Czytanie to nie kara, to przyjemność – Nicholas Sparks

100 milionów sprzedanych egzemplarzy dwudziestu tytułów na całym świecie. Ponad połowa powieści zekranizowanych. Czy te liczby mówią o sukcesie Nicholasa Sparksa? Dla niego więcej

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

TYRASPOL - MIASTO WIDMO

Tyraspol zwany „miastem widmem” to stolica jednego z najbardziej tajemniczych „państw” w Europie. Samo określenie „państwo” jest pewnym nadużyciem, ponieważ żaden kraj na świecie więcej

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

CO MA WSPÓLNEGO DORADCA TRUMPA, MACIEJ ORŁOŚ I PREZYDENT MIASTA?

Zaufany doradca Donalda Trumpa Jonny Daniels, Maciej Orłoś i kilkunastu czołowych ekspertów od wizerunku, PR-u i marketingu w Polsce. I temat przewodni: Marketing polityczny a polityka wyborów. więcej

OFF-EM O OFF-IE

OFF-EM O OFF-IE

Ten festiwal nie ma się podobać. Ma intrygować, zadawać pytania, pobudzać do dyskusji i pokazywać wszystko to, co stanowi alternatywę dla utartych ścieżek muzycznych, myślowych, mentalnych. więcej

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

JEŚLI UDAŁO MI SIĘ TAM, UDA MI SIĘ WSZĘDZIE

Rozmowa z Rafałem Olbińskim, polskim malarzem, grafikiem, twórcą ilustracji i plakatów znanych na całym świecie. więcej