Blisko wody - konkurs fotograficzny dąbrowskich Wodociągów

Utworzone: czwartek, 9 czerwca 2016

Blisko wody - czyli najlepsze zdjęcia mieszkańców Dąbrowy Górniczej

 Konkurs fotograficzny Dąbrowskich Wodociągów rozstrzygnięty

 

Spokój, rekreacja, formy przestrzenne, żywioł, zabawa. To tylko niektóre inspiracje osób, które wzięły udział w tegorocznym konkursie fotograficznym "Blisko wody" organizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi.  W tegorocznej  VII edycji konkursu pula nagród wyniosła 6 tys. zł,  a pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Zbigniew Makulski za pracę "Wodne bramy".

blisko wody dabrowskie wodociagi

Nagrodzeni laureaci

 

Konkurs fotograficzny "Blisko wody" zainaugurowany został tradycyjnie 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Warunkiem było zamieszkanie w Dąbrowie Górniczej. - Zmotywowani efektami konkursów w poprzednich latach ponownie chcieliśmy zainteresować mieszkańców Dąbrowy Górniczej tematem wody, która towarzyszy każdemu z nas w różnej postaci i przez całe życie. Nadesłane prace konkursowe miło nas zaskoczyły zróżnicowaniem podejścia do tematu. Szczególnie u nas, w Dąbrowie Górniczej woda jest wyjątkowym dobrem. Promuje nasze miasto dzięki pięknym terenom rekreacyjnym przy zbiornikach Pogorii, jednych z najpopularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców województwa śląskiego. Jednocześnie jako Dąbrowskie Wodociągi z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o wodę dostarczając ją dąbrowianom w postaci zdatnej do picia prosto z kranu - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 3 - Filip Kołakowski - Kokardek w głębinach

 

Jury na prace konkursowe oczekiwało do 6 maja 2016 roku. W ocenie jury najlepszym zdjęciem okazały się "Wodne Bramy" Zbigniewa Makulskiego, który zdobył nagrodę w wysokości 2 000 zł. Drugie miejsce i 1 500 zł zdobył Marcin Wróblewski za pracę Dajcie mi wszyscy święty spokój" Marcina Wróblewskiego, a trzecie i 1 000 zł Krzysztof Paterek za "Ścianę płaczu". Przyznano też 3 wyróżnienia, natomiast Katarzyna Stępień za zdjęcie "Cisza nad wodą" otrzymała nagrodę internautów.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 2 - Barbara Zalewska - Zabawy z wodą

 

Każdy na własny sposób mógł zinterpretować hasło konkursu "Blisko wody". Nie było więc ograniczeń dla autorów, nie wyznacza ich sobie również zwycięzca, pasjonat fotografii już od 11 lat: - Fotografuję od krajobrazów przez architekturę po przyrodę także w formie makro. Zdjęcie "Wodne Bramy" powstało podczas corocznego pleneru fotograficznego w Kurniku w Wielkopolsce, który organizujemy w ramach grupy fotograficznej Fotoazyl. Starałem się uchwycić przestrzeń, która nas otacza, w nietypowy sposób, to co przedstawia zdjęcie to po prostu elementy pomostu na jeziorze kurnickim - mówi Zbigniew Makulski.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 1 - Piotr Tyburczy - Chrzest

 

Drugie miejsce, w ocenie jury, zajęła praca "Dajcie mi wszyscy święty spokój" Marcina Wróblewskiego - Zdjęcie zrobione zostało we Francji. Nie było reżyserowane, uchwyciłem chwilę: kobietę odpoczywającą w przerwie na lunch w paryskiej dzielnicy biurowców. Jestem fotografem amatorem, od zawsze towarzyszy mi aparat, co bywa uciążliwe zwłaszcza dla towarzyszących mi osób podczas podróży.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Nagroda internautów - Katarzyna Stępień - Cisza nad wodą

 

Jednym z najbardziej wesołych, pozytywnych zdjęć, a na pewno jedynym z głębi wody jest wyróżniona praca Filipa Kołakowskiego: - "Kokardek w głębinach" to zdjęcie z naszych rodzinnych wakacji w Hiszpanii. Chciałem na nim uchwycić radość i zabawę mojej córki, która nie rozstawała się z ukochanym misiem ani na krok, nawet podczas nurkowania. Misia Kokardka zabierała nawet na samo dno - opowiada Kołakowski i dodaje: - Konkurs to bardzo fajny pomysł, cieszę się, że Dąbrowskie Wodociągi podejmują takie niestandardowe inicjatywy budujące relacje z mieszkańcami.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 3 - Krzysztof Paterek - Ściana deszczu

Na konkurs nadesłano 155 prac. Obrady jury były burzliwe, a stawka nadesłanych prac wyrównana.  - Mam takie odczucie, że konkurs zmierza w bardzo dobrym kierunku. Jest nam coraz trudniej wybrać zwycięskie prace, tak wyrównany jest poziom. Przy tym staramy się doceniać prace w bardzo różnych klimatach, technikach fotograficznych, by nie ukierunkowywać konkursu na pewien sposób ujęcia tematu przewodniego - mówi Katarzyna Łata-Wrona, jurorka Fotokonkursu, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 2 - Marcin Wróblewski - Dajcie mi wszyscy święty spokój

 

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., Iwona Wilk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Krzysztof Matuszyński, zajmujący się zawodowo fotografią, jego zdjęcia publikowane były w "Le Monde", "The Washington Post", "Wprost", "Polityce", "Newsweeku", zdobywca nagrody "Rzeczpospolitej" za najlepsze zdjęcie w Polsce, Marcin Liberski, Prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytyw oraz założyciel Szkoły Fotografii Pozytyw, Katarzyna Łata-Wrona, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 1 - Zbigniew Mikulski - Wodne bramy

 

Poniżej znajduje się lista zwycięzców konkursu fotograficznego "Blisko wody" w roku 2016.

 

Nagroda

Imię i nazwisko

Tytuł zdjęcia

NAGRODY

I miejsce

2 000,00 zł

Zbigniew Mikulski

Wodne bramy

II miejsce

1 500,00 zł

Marcin Wróblewski

Dajcie mi wszyscy święty spokój

III miejsce

1 000,00 zł

Krzysztof Paterek

Ściana deszczu

WYRÓŻNIENIA

I Wyróżnienie

600,00 zł

Piotr Tyburczy

Chrzest

II Wyróżnienie

500,00 zł

Barbara Zalewska

 

Zabawy z wodą

 

III Wyróżnienie

400,00 zł

Filip Kołakowski

Kokardek w głębinach

NAGRODA INTERNAUTÓW

Nagroda internautów

Cyfrowa ramka do przeglądania zdjęć

Katarzyna Stępień

Cisza nad wodą

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej