Blisko wody - konkurs fotograficzny dąbrowskich Wodociągów

Utworzone: czwartek, 9 czerwca 2016

Blisko wody - czyli najlepsze zdjęcia mieszkańców Dąbrowy Górniczej

 Konkurs fotograficzny Dąbrowskich Wodociągów rozstrzygnięty

 

Spokój, rekreacja, formy przestrzenne, żywioł, zabawa. To tylko niektóre inspiracje osób, które wzięły udział w tegorocznym konkursie fotograficznym "Blisko wody" organizowanym przez Dąbrowskie Wodociągi.  W tegorocznej  VII edycji konkursu pula nagród wyniosła 6 tys. zł,  a pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zł otrzymał Zbigniew Makulski za pracę "Wodne bramy".

blisko wody dabrowskie wodociagi

Nagrodzeni laureaci

 

Konkurs fotograficzny "Blisko wody" zainaugurowany został tradycyjnie 22 marca, w Światowym Dniu Wody. Warunkiem było zamieszkanie w Dąbrowie Górniczej. - Zmotywowani efektami konkursów w poprzednich latach ponownie chcieliśmy zainteresować mieszkańców Dąbrowy Górniczej tematem wody, która towarzyszy każdemu z nas w różnej postaci i przez całe życie. Nadesłane prace konkursowe miło nas zaskoczyły zróżnicowaniem podejścia do tematu. Szczególnie u nas, w Dąbrowie Górniczej woda jest wyjątkowym dobrem. Promuje nasze miasto dzięki pięknym terenom rekreacyjnym przy zbiornikach Pogorii, jednych z najpopularniejszych miejsc odpoczynku mieszkańców województwa śląskiego. Jednocześnie jako Dąbrowskie Wodociągi z dumą możemy powiedzieć, że dbamy o wodę dostarczając ją dąbrowianom w postaci zdatnej do picia prosto z kranu - mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 3 - Filip Kołakowski - Kokardek w głębinach

 

Jury na prace konkursowe oczekiwało do 6 maja 2016 roku. W ocenie jury najlepszym zdjęciem okazały się "Wodne Bramy" Zbigniewa Makulskiego, który zdobył nagrodę w wysokości 2 000 zł. Drugie miejsce i 1 500 zł zdobył Marcin Wróblewski za pracę Dajcie mi wszyscy święty spokój" Marcina Wróblewskiego, a trzecie i 1 000 zł Krzysztof Paterek za "Ścianę płaczu". Przyznano też 3 wyróżnienia, natomiast Katarzyna Stępień za zdjęcie "Cisza nad wodą" otrzymała nagrodę internautów.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 2 - Barbara Zalewska - Zabawy z wodą

 

Każdy na własny sposób mógł zinterpretować hasło konkursu "Blisko wody". Nie było więc ograniczeń dla autorów, nie wyznacza ich sobie również zwycięzca, pasjonat fotografii już od 11 lat: - Fotografuję od krajobrazów przez architekturę po przyrodę także w formie makro. Zdjęcie "Wodne Bramy" powstało podczas corocznego pleneru fotograficznego w Kurniku w Wielkopolsce, który organizujemy w ramach grupy fotograficznej Fotoazyl. Starałem się uchwycić przestrzeń, która nas otacza, w nietypowy sposób, to co przedstawia zdjęcie to po prostu elementy pomostu na jeziorze kurnickim - mówi Zbigniew Makulski.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Wyróżnienie 1 - Piotr Tyburczy - Chrzest

 

Drugie miejsce, w ocenie jury, zajęła praca "Dajcie mi wszyscy święty spokój" Marcina Wróblewskiego - Zdjęcie zrobione zostało we Francji. Nie było reżyserowane, uchwyciłem chwilę: kobietę odpoczywającą w przerwie na lunch w paryskiej dzielnicy biurowców. Jestem fotografem amatorem, od zawsze towarzyszy mi aparat, co bywa uciążliwe zwłaszcza dla towarzyszących mi osób podczas podróży.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Nagroda internautów - Katarzyna Stępień - Cisza nad wodą

 

Jednym z najbardziej wesołych, pozytywnych zdjęć, a na pewno jedynym z głębi wody jest wyróżniona praca Filipa Kołakowskiego: - "Kokardek w głębinach" to zdjęcie z naszych rodzinnych wakacji w Hiszpanii. Chciałem na nim uchwycić radość i zabawę mojej córki, która nie rozstawała się z ukochanym misiem ani na krok, nawet podczas nurkowania. Misia Kokardka zabierała nawet na samo dno - opowiada Kołakowski i dodaje: - Konkurs to bardzo fajny pomysł, cieszę się, że Dąbrowskie Wodociągi podejmują takie niestandardowe inicjatywy budujące relacje z mieszkańcami.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 3 - Krzysztof Paterek - Ściana deszczu

Na konkurs nadesłano 155 prac. Obrady jury były burzliwe, a stawka nadesłanych prac wyrównana.  - Mam takie odczucie, że konkurs zmierza w bardzo dobrym kierunku. Jest nam coraz trudniej wybrać zwycięskie prace, tak wyrównany jest poziom. Przy tym staramy się doceniać prace w bardzo różnych klimatach, technikach fotograficznych, by nie ukierunkowywać konkursu na pewien sposób ujęcia tematu przewodniego - mówi Katarzyna Łata-Wrona, jurorka Fotokonkursu, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 2 - Marcin Wróblewski - Dajcie mi wszyscy święty spokój

 

W tym roku w jury konkursu zasiedli: Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o., Iwona Wilk, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Krzysztof Matuszyński, zajmujący się zawodowo fotografią, jego zdjęcia publikowane były w "Le Monde", "The Washington Post", "Wprost", "Polityce", "Newsweeku", zdobywca nagrody "Rzeczpospolitej" za najlepsze zdjęcie w Polsce, Marcin Liberski, Prezes Stowarzyszenia Fotograficznego Pozytyw oraz założyciel Szkoły Fotografii Pozytyw, Katarzyna Łata-Wrona, Prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, jurorka konkursów fotograficznych i autorka wystaw na całym świecie.

blisko wody dabrowskie wodociagi

Miejsce 1 - Zbigniew Mikulski - Wodne bramy

 

Poniżej znajduje się lista zwycięzców konkursu fotograficznego "Blisko wody" w roku 2016.

 

Nagroda

Imię i nazwisko

Tytuł zdjęcia

NAGRODY

I miejsce

2 000,00 zł

Zbigniew Mikulski

Wodne bramy

II miejsce

1 500,00 zł

Marcin Wróblewski

Dajcie mi wszyscy święty spokój

III miejsce

1 000,00 zł

Krzysztof Paterek

Ściana deszczu

WYRÓŻNIENIA

I Wyróżnienie

600,00 zł

Piotr Tyburczy

Chrzest

II Wyróżnienie

500,00 zł

Barbara Zalewska

 

Zabawy z wodą

 

III Wyróżnienie

400,00 zł

Filip Kołakowski

Kokardek w głębinach

NAGRODA INTERNAUTÓW

Nagroda internautów

Cyfrowa ramka do przeglądania zdjęć

Katarzyna Stępień

Cisza nad wodą

Gorące tematy

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej