REDUTA

Utworzone: wtorek, 12 lipca 2016

To był iście eklektyczny widok. Miejsce zbiórki - parking, czas operacyjny - teraźniejszość minus jakieś 76 lat. Wynik tego działania zmienia kartkę w kalendarzu na wrzesień 1939 roku. Początek roku szkolnego. Piękne wakacyjne słońce zasłonięte zostaje cieniem niemieckiego orła zwanego "gapą" i tak miało być przez następne 6 lat. Dziś trudno sobie wyobrazić, że z zaistniałą sytuacją mierzyli się ludzie tacy, jak my. Zostali zaatakowani, więc musieli się bronić. Dziś myśl o tym, że z dnia na dzień piekarze, rolnicy czy nauczyciele rzucają wszystko, biorą kawałek chleba zapakowany w kraciastą serwetkę, stawiają się w koszarach i ruszają na front wydaje się tak abstrakcyjna, jak zdobycie przez Polskę mistrzostwa świata we Francji. Niedorzeczne wydaje się, że mogą zmobilizować sąsiadów czy bliskich, uzbroić, wpakować do okopu i kazać walczyć. To takie odległe, a jednak zdarzyło się.

reduta

O obrońcach ojczyzny przypominają nam bunkry mijane za oknami samochodu, muzea i oficjalne uroczystości. Czasem przypomni o tym jakiś serial w TV, których rzeczywistość niegdyś naciągano na potrzeby utartych stereotypów opartych na micie konia i szabelki kontra Panzerkampfwagen III - dla znawców tematu - znany pod akronimem PzKpfw III. Poziom nieśmiertelności wzrasta wraz z kolejnymi sezonami, a rzeczywistość była zgoła odmienna. O prostowaniu wizerunku żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku dba już stosunkowo niewielu ludzi. Są jednak i tacy, którym historia drogi do naszej wolności nie pozostaje obojętna. Skupieni w grupy rekonstrukcji historycznej kultywują pamięć i dokonania tych, dzięki którym mówimy w języku ... jakim mówimy. Poczucie tego, co czuł żołnierz podczas wojennej zawieruchy, jak najwierniejsze odwzorowanie realiów tamtych lat oraz krzewienie wartości patriotycznych, to główne cele grup takich jak Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

reduta

Buty podkute gwoździami, na nogach owijki. Mundur szyty na miarę. Żołnierz musi być ogolony i wyglądać schludnie. Niedopięte guziki nie wchodzą w grę. I tak na co dzień uczniowie, naukowcy, sprzedawcy, operatorzy maszyn CNC otrzymują sygnał powszechnej mobilizacji, wyciągają mundury i karabiny z szaf i stają się żołnierzami. Każdy żołnierz, a właściwie "strzelec" szkolony jest na bazie oryginalnych regulaminów musztry oraz sposobów prowadzenia walki przez Wojsko Polskie z czasów II Rzeczpospolitej. Choć otoczenie wita strzelców zupełnie innym krajobrazem, pewne atrybuty pozostały bez zmian. Nie zmieniła się najważniejsza rzecz - żołnierski honor, który wpajany jest w "rekruta" tak samo jak podczas szkoleń w latach 30 ubiegłego wieku.

reduta

Dlaczego młodzi ludzie, mający alternatywę zobaczenia kolejnego odcinka, kolejnego sezonu, kolejnego serialu wolą wydawać swoje zaoszczędzone pieniądze na oporządzenie i mundur? Bo chcą od życia czegoś więcej. Dlatego, że nie liczy się tylko tu i teraz, a mądrością narodów jest doświadczenie poprzednich pokoleń. Skompletowanie pełnego umundurowania, w skład którego wchodzi uszycie uniformu na miarę z zachowaniem oryginalnego wzoru z epoki, to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, a wszystko po to, by oddać cześć obrońcom naszej ojczyzny. Żołnierskie życie to nie tylko musztra i manewry. Członkowie Reduty zapraszani są każdego roku na uroczystości rocznicowe wojennych wydarzeń, pamiętają o weteranach 7 Dywizji Piechoty, których do dnia dzisiejszego zostało ledwo kilku. Spotkać ich można w szkołach na prelekcjach, gdzie w pełnym rynsztunku przybliżają wiedzę historyczną tym najmłodszym, którzy o wojnie na naszych ziemiach dowiadują się głównie z telewizji oraz na wszelakich imprezach historycznych, gdzie mają możliwość brać udział w inscenizacjach historycznych wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi np. będących po stronie najeźdźcy. 

reduta

Pomyliłby się ten kto myśli, że dziś strzelcy nie muszą już walczyć, a ich rola kończy się na warcie honorowej pod pomnikiem. Owszem, walczą ze śmieciarzami, grafficiarzmi dewastującymi relikty przeszłości i miejsca pamięci.

Stowarzyszeni w Reducie Częstochowa krok po kroku odnajdują okoliczne bunkry, odnawiają je przywracając im dawny wygląd i funkcję. Często w tych bunkrach lub w ich sąsiedztwie  odnajdują ślady, które nazywają "dowodem w sprawie", takie jak polskie łuski karabinowe z 1939 roku.

reduta

Dziś może się nam wydawać, że pokój jest nam dany na zawsze. Dzięki grupie osób stowarzyszonych w  Reducie musimy pamiętać, że nie zawsze tak było i oby się to więcej nie powtórzyło.

Autor składa specjalne podziękowania dla Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa za pomoc w realizacji materiału.

www.redutaczestochowa.pl 

Gorące tematy

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej

OFF CORAZ BLIŻEJ

OFF CORAZ BLIŻEJ

OFF Festival Katowice 2018:Kapela ze Wsi Warszawa i Zespół z Miasta Doznań. Na OFFie, jak zwykle wspominamy: i debiut Much sprzed dekady, i pieśni naszych przodków w reinterpretacjach Kapeli ze więcej

Szczęśliwa trzynastka - TNM

Szczęśliwa trzynastka - TNM

Do grona gwiazd 13. edycji Festiwalu dołącza jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, mroczny duet z Kanady, rezydent kultowego Salon des Amateurs w Dusseldorfie, młody i rozchwytywany DJ więcej

Życie online

Życie online

 Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu, smartfonów czy platform streamingowych, które częstują swoich użytkowników muzyką oraz filmami. W coraz większym stopniu otaczamy więcej

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

60-LATEK, LECZ NIE SENIOR

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej więcej