REDUTA

Utworzone: wtorek, 12 lipca 2016

To był iście eklektyczny widok. Miejsce zbiórki - parking, czas operacyjny - teraźniejszość minus jakieś 76 lat. Wynik tego działania zmienia kartkę w kalendarzu na wrzesień 1939 roku. Początek roku szkolnego. Piękne wakacyjne słońce zasłonięte zostaje cieniem niemieckiego orła zwanego "gapą" i tak miało być przez następne 6 lat. Dziś trudno sobie wyobrazić, że z zaistniałą sytuacją mierzyli się ludzie tacy, jak my. Zostali zaatakowani, więc musieli się bronić. Dziś myśl o tym, że z dnia na dzień piekarze, rolnicy czy nauczyciele rzucają wszystko, biorą kawałek chleba zapakowany w kraciastą serwetkę, stawiają się w koszarach i ruszają na front wydaje się tak abstrakcyjna, jak zdobycie przez Polskę mistrzostwa świata we Francji. Niedorzeczne wydaje się, że mogą zmobilizować sąsiadów czy bliskich, uzbroić, wpakować do okopu i kazać walczyć. To takie odległe, a jednak zdarzyło się.

reduta

O obrońcach ojczyzny przypominają nam bunkry mijane za oknami samochodu, muzea i oficjalne uroczystości. Czasem przypomni o tym jakiś serial w TV, których rzeczywistość niegdyś naciągano na potrzeby utartych stereotypów opartych na micie konia i szabelki kontra Panzerkampfwagen III - dla znawców tematu - znany pod akronimem PzKpfw III. Poziom nieśmiertelności wzrasta wraz z kolejnymi sezonami, a rzeczywistość była zgoła odmienna. O prostowaniu wizerunku żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku dba już stosunkowo niewielu ludzi. Są jednak i tacy, którym historia drogi do naszej wolności nie pozostaje obojętna. Skupieni w grupy rekonstrukcji historycznej kultywują pamięć i dokonania tych, dzięki którym mówimy w języku ... jakim mówimy. Poczucie tego, co czuł żołnierz podczas wojennej zawieruchy, jak najwierniejsze odwzorowanie realiów tamtych lat oraz krzewienie wartości patriotycznych, to główne cele grup takich jak Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa.

reduta

Buty podkute gwoździami, na nogach owijki. Mundur szyty na miarę. Żołnierz musi być ogolony i wyglądać schludnie. Niedopięte guziki nie wchodzą w grę. I tak na co dzień uczniowie, naukowcy, sprzedawcy, operatorzy maszyn CNC otrzymują sygnał powszechnej mobilizacji, wyciągają mundury i karabiny z szaf i stają się żołnierzami. Każdy żołnierz, a właściwie "strzelec" szkolony jest na bazie oryginalnych regulaminów musztry oraz sposobów prowadzenia walki przez Wojsko Polskie z czasów II Rzeczpospolitej. Choć otoczenie wita strzelców zupełnie innym krajobrazem, pewne atrybuty pozostały bez zmian. Nie zmieniła się najważniejsza rzecz - żołnierski honor, który wpajany jest w "rekruta" tak samo jak podczas szkoleń w latach 30 ubiegłego wieku.

reduta

Dlaczego młodzi ludzie, mający alternatywę zobaczenia kolejnego odcinka, kolejnego sezonu, kolejnego serialu wolą wydawać swoje zaoszczędzone pieniądze na oporządzenie i mundur? Bo chcą od życia czegoś więcej. Dlatego, że nie liczy się tylko tu i teraz, a mądrością narodów jest doświadczenie poprzednich pokoleń. Skompletowanie pełnego umundurowania, w skład którego wchodzi uszycie uniformu na miarę z zachowaniem oryginalnego wzoru z epoki, to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, a wszystko po to, by oddać cześć obrońcom naszej ojczyzny. Żołnierskie życie to nie tylko musztra i manewry. Członkowie Reduty zapraszani są każdego roku na uroczystości rocznicowe wojennych wydarzeń, pamiętają o weteranach 7 Dywizji Piechoty, których do dnia dzisiejszego zostało ledwo kilku. Spotkać ich można w szkołach na prelekcjach, gdzie w pełnym rynsztunku przybliżają wiedzę historyczną tym najmłodszym, którzy o wojnie na naszych ziemiach dowiadują się głównie z telewizji oraz na wszelakich imprezach historycznych, gdzie mają możliwość brać udział w inscenizacjach historycznych wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi np. będących po stronie najeźdźcy. 

reduta

Pomyliłby się ten kto myśli, że dziś strzelcy nie muszą już walczyć, a ich rola kończy się na warcie honorowej pod pomnikiem. Owszem, walczą ze śmieciarzami, grafficiarzmi dewastującymi relikty przeszłości i miejsca pamięci.

Stowarzyszeni w Reducie Częstochowa krok po kroku odnajdują okoliczne bunkry, odnawiają je przywracając im dawny wygląd i funkcję. Często w tych bunkrach lub w ich sąsiedztwie  odnajdują ślady, które nazywają "dowodem w sprawie", takie jak polskie łuski karabinowe z 1939 roku.

reduta

Dziś może się nam wydawać, że pokój jest nam dany na zawsze. Dzięki grupie osób stowarzyszonych w  Reducie musimy pamiętać, że nie zawsze tak było i oby się to więcej nie powtórzyło.

Autor składa specjalne podziękowania dla Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa za pomoc w realizacji materiału.

www.redutaczestochowa.pl 

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej