Wstrząśnięty Bobrek

Kategorie: Silesia24
Utworzone: poniedziałek, 22 sierpnia 2016 Autor: Mariusz Szczygielski

Fatalny w skutkach okazał się wstrząs wywołany szkodami górniczymi, który miał miejsce 3 czerwca rano w kopalni KWK Bobrek - Piekary.

Około 8.42 w Bytomiu i Zabrzu zatrzęsły się domy. Sejsmografy zanotowały 3,5 stopnia w skali Richtera, a to już potężne trzęsienie. Wstrząs był odczuwalny w wielu dzielnicach Bytomia, ale też w pobliskich miastach: Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Chorzowie i Piekarach Śląskich. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale szkody są. Między innymi kilka dni po tym wydarzeniu restauracja McDonald's w Bytomiu przegrała nierówną walkę ze szkodami i zaniechano kolejnego remontu. Wobec czego restauracja została zamknięta. Popękane są mury zabytkowego kościoła pw. Świętej Rodziny w dzielnicy Bobrek. Jego budowa rozpoczęła się już na początku XX wieku. Neoromańska świątynia wyposażona jest w wiele dzieł sztuki, m. in. ołtarz główny wykonany przez artystę J. Schneidera oraz ołtarze boczne wykonane przez F. Masorza z Rybnika. W kościele znajdują się także zabytkowe ambona i prospekt organowy wykonane przez artystów z Austrii i Niemiec. Wszystkie mogą ucierpieć, bo pęknięcie na nawie głównej kościoła budzi przerażenie. W tej chwili trwa szacowanie szkód powstałych w świątyni.

- To był największy wstrząs jaki kiedykolwiek odczuliśmy w tej okolicy. Na chodnikach leżały cegłówki, dachówki, gruz i jakieś części murów. Proces niszczenia naszej dzielnicy trwa już bardzo długo. Karb jest całkowicie zdewastowany. Na chodnikach są wypiętrzenia, a płytki chodnikowe stoją niczym "wulkany". Nowo położona sieć centralnego ogrzewania na jednym z osiedli jest w związku ze wstrząsem do kompletnego remontu. Dzień po wstrząsie pojawiła się komisja, która miała oszacować straty, ale póki co nie ma z nią żadnego kontaktu. - mówi Roman Świętek, mieszkaniec dzielnicy Karb w Bytomiu.
Ucierpiały też zakłady, między innymi największa w Bytomiu koksownia Carbo - Koks oraz jedno z najnowocześniejszych w tym mieście przedsiębiorstw Petralana. I choć łatwo połączyć te szkody ze wstrząsem w kopalni, nikt nie kwapi się, by pokryć szkody, a są one bardzo duże.

NACZYNIA POŁĄCZONE

Koksownia Carbo - Koks w Bytomiu produkuje koks odlewniczy, wielkopiecowy i przemysłowo - opałowy. Działa na terenie dawnej Huty Bobrek. W wyniku wstrząsu w koksowni doszło do rozszczelnienia trzech reaktorów oczyszczalni ścieków, wyciekła żrąca substancja niebezpieczna dla ludzi. Ponadto w efekcie przerwy w dostawie prądu nastąpiło wstrzymanie pracy pomp tłoczących wodę amoniakalną do reaktorów oczyszczalni. A to spowodowało wpłynięcie smoły do filtra oczyszczającego wodę w każdym z trzech reaktorów. Nastąpiły też pęknięcia dwóch rurociągów doprowadzających i odprowadzających gaz koksowniczy. Gaz się ulatnia, co może grozić wybuchem w konsekwencji połączenia się gazu z tlenem. Na skutek tych pęknięć zakład musiał wstrzymać chwilowo produkcję, aby podjąć doraźne działania zabezpieczające. Mimo, że koksownia działa, musiała obniżyć produkcję koksu. Wciąż szacowane są koszty wykonania napraw.

Nie na tym koniec. Koksownia dostarcza gaz do sąsiadującego z nią zakładu Petralana, gdzie produkowana jest wełna mineralna. Awaria rurociągu wywołana wstrząsem spowodowała obniżenie ciśnienia gazu. W tym momencie zadziałały systemy bezpieczeństwa w Petralanie i automatycznie wstrzymana została produkcja. Ponieważ koksownia nadal podawała do Petralany gaz o obniżonym ciśnieniu doszło do awarii linii produkcyjnej poprzez zaburzenia w prawidłowym jej działaniu. W konsekwencji wyprodukowana w tym czasie wełna mineralna nie spełnia odpowiednich norm jakościowych. Do firmy napływają reklamacje kontrahentów, a cała seria wyprodukowanej w tym czasie wełny nadaje się praktycznie do utylizacji.

WINNYCH BRAK

Najciekawsze jest jednak to, że zgodnie z opinią uzyskaną od kopalni oba zakłady mieszczą się poza zasięgiem wpływów górniczych i leżą w obrębie filara ochronnego. Mając taką opinię od fachowców podczas budowy Petralany i projektowania linii produkcyjnej nie zastosowano zabezpieczeń przed wpływami eksploatacji górniczej. Jednak siła rażenia wstrząsu z dnia 3 czerwca była tak duża, że znajdujące się 1 kilometr od jego epicentrum zakłady odczuły dotkliwe skutki zarówno w zakresie zniszczenia urządzeń, jak i wstrzymania produkcji zarówno w koksowni, jak i Petralanie. Wciąż trwa szacowanie wszystkich szkód. Pojawia się jednak proste pytanie, kto za to zapłaci? Na jakiej podstawie kopalnia stwierdziła, że wymienione zakłady leżą poza zasięgiem wpływów górniczych?

Gorące tematy

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej