OCHOROWICZÓWKA OTWARTA

Utworzone: czwartek, 27 kwietnia 2017

Największe Muzeum Magicznego Realizmu w Europie

W środę 26 kwietnia zainaugurowała działalność "Ochorowiczówka" - Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle. Na kilkuset metrach powierzchni wystawienniczej prezentowanych tu jest ponad 300 surrealistycznych obrazów i rzeźb polskich twórców z pogranicza snu i fantazji. Tym samym jest to jedyna w Polsce i bodaj największa w Europie stała wystawa dzieł tego nurtu w sztuce.

ochorowiczowka

Dla zwiedzających Muzeum będzie czynne od 29 kwietnia, tuż przed setną rocznicą śmierci Juliana Ochorowicza, budowniczego willi, jednego z najbardziej znanych w Europie polskich wynalazców i naukowców przełomu XIX i XX wieku. Jemu poświęcona będzie też specjalna, stała wystawa.

W Ochorowiczówce, korzystając ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów, zgromadzono imponującą liczbę ponad trzystu dzieł najbardziej znanych współczesnych malarzy polskich reprezentujących nurt magicznego realizmu. Wśród nich znajdują się między innymi prace: Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Jarosława Kukowskiego, Grzegorza Michałka, Mariana Michalika, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Adamiak-Jaśnikowskiej, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby, Artura Szołdry, Edwarda Szuttera czy Jacka Szynkarczuka. Dzieła te stanowią podstawowy zbiór muzeum, stałą ekspozycję. Pojawią się też wystawy czasowe, na których będą prezentowane dzieła artystów tworzących współczesną sztukę polską.

ochorowiczowka

Drugie życie Ochorowiczówki

Jednak jeszcze 4 lata temu mało kto wierzył, że podupadła willa ma szansę na drugie życie. Jej losy były od początku zawiłe. Po opuszczeniu jej przez Juliana Ochorowicza budynek podupadał. Przez pół wieku funkcjonowały tam mieszkania socjalne, aż do stycznia 2014 roku, kiedy wybuchł w obiekcie pożar. - W tym czasie szukaliśmy miejsca na stałą wystawę dużego zbioru dzieł współczesnych polskich malarzy, rozważane były lokalizacje w Katowicach i Krakowie. Jako mieszkaniec Wisły znałem legendę Ochorowiczówki, magicznej, przepięknej secesyjnej willi stworzonej przez wyjątkowego budowniczego. Nie mogłem pozwolić by to miejsce zniknęło, wtedy zapadła decyzja, że powstanie tu muzeum dzieł magicznego realizmu - mówi Sebastian Chachołek, pomysłodawca i fundator Muzeum.

ochorowiczowka

Przywrócenie do życia willi i nadanie jej nowych funkcji nie było zadaniem łatwym: - Projekt był niezwykle trudny ze względu na pożar, który uszkodził konstrukcję stropu i ścian. Wykonaliśmy szereg ekspertyz technicznych, dołożyliśmy starań, by w obiekcie utrzymać charakterystyczne i zabytkowe elementy, ale jednocześnie połączyć je z nowoczesną zabudową. Projekt konsultowany był również z konserwatorem zabytków. Plan obejmował pojawienie się elementów architektury drewnianej, wyeksponowanie elewacji, podkreślenie pierwotnego wyglądu budynku. - tłumaczy Mateusz Górnik z Górnik Architects. I dodaje: - Pierwotna bryła została połączona z nową, przeszkloną częścią, gdzie na dwóch kondygnacjach - naziemnej i podziemnej - znajduje się część ekspozycji.

Jedyne takie muzeum w Europie

Tak powstało jedno z największych w Europie i jedyne w Polsce Muzeum Magicznego Realizmu. Nurtu w malarstwie, który jest obecnie bardzo popularny, a wywodzi się z surrealizmu reprezentowanego przez Salvadora Dali, Jean’a Miró czy Giorgio Chirico. Elementy magicznego realizmu odnaleźć można także w scenografiach współczesnych filmów fantasy, np. "Grze o tron" lub "Władcy pierścieni".

ochorowiczowka

W Ochorowiczówce prezentowana jest również stała wystawa poświęcona życiu, twórczości, badaniom i wynalazkom Juliana Ochorowicza. To właśnie tutaj prowadził on swoje badania powiązane z hipnozą, swojego przyjaciela - Juliana odwiedzał Bolesław Prus, który pisał tu "Faraona". W przygotowanie wystawy włączył się Igor Stojecki, prawnuk cioteczny Ochorowicza: - To miejsce od samego początku związane było ze sztuką. Tu Władysław Reymont po namowach Ochorowicza podarł i spalił pierwszą wersję "Chłopów" i zaczął pisanie od nowa.

 

Nowe miejsce na kulturalnej i turystycznej mapie Polski

Powstanie Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle to promocja dla Perły Beskidów. Dzięki tej inwestycji miasto może przyciągać turystów nie tylko stokami narciarskimi i kurortami, ale również wyjątkową ofertą kulturalną. Powstanie nowoczesnego obiektu, który wykorzystuje historyczne dziedzictwo, czyni Wisłę ważnym miejscem nie tylko dla koneserów sztuki. - To miejsce zasługuje na to, żeby być perełką naszego regionu. Po przebudowie Ochorowiczówka stanowi doskonałe uzupełnienie kulturalnej oferty naszego regionu. Dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, że pomysł połączenia tego magicznego miejsca z sztuką wysokich lotów okazał się strzałem w dziesiątkę - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

ochorowiczowka

- Losy budynku, w którym się dzisiaj znajdujemy jest piękny i tragiczny zarazem. Jestem zachwycona rozmachem i efektem końcowym całego przedsięwzięcia - tym bardziej, że jest to w małej części ukoronowanie działań Towarzystwa Miłośników Wisły, które przez wiele lat dbało o to, żeby pamięć o postaci Juliana Ochorowicza i tego miejsca nigdy nie zaginęła. - opowiada Grażyna Pruska, prezes zarządu Towarzystwa Miłośników Wisły, która podczas uroczystego otwarcia wręczyła Sebastianowi Chachołkowi Medal im. Juliana Ochorowicza. Medal od 1997 roku jest wręczany osobom i instytucjom, jako uhonorowanie nakładu pracy dla społeczności miasta i dowartościowanie ludzi mu oddanych, którzy podnoszą rangę Wisły.

Gorące tematy

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej

OFF-SZEM BĘDZIEMY NA OFF-IE A WY?

https:// facebook.com/offfestival/videos/10156426157332208/ więcej

AIR SHOW W KATOWICACH

AIR SHOW W KATOWICACH

Śląski Air, Piro & Moto Show FAJERA!Już jutro na Muchowcu wielkie święto - widowiskowe podniebne akrobacje, zapierające dech pirotechniczne show, grupy rekonstrukcji historycznej oraz więcej