Jazz! Open Mind w Tychach

Utworzone: sobota, 20 maja 2017

Już za tydzień Tychy staną się śląską stolicą jazzu. Od 25 do 28 maja br Teatr Mały będzie rozbrzmiewał jazzem w różnych jego odcieniach. Dyrektorem programowym "Jazz! Open Mind" jest Jerzy Jarosik, dyrektor Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, który stwierdził, że w ramach festiwalu organizatorzy chcą pokazać jazz w różnych odsłonach, jak free jazz, fusion jazz, soul jazz. Po jednym z koncertów odbędzie się też jam session na dziedzińcu teatralnym. 

 

“THE SOUND PACK"

To jazzowy kwartet wokalny zawiązany z inicjatywy Marcina Wawrzynowicza. Zespół powstał wiosną 2016 roku. W jego skład wchodzą doświadczeni i docenieni muzycy, absolwenci i wykładowcy instytutów jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu. Są to Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska, Małgorzata Biniek oraz Marcin Wawrzynowicz. Wokaliści są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów jazzowych, a ponad to mają na swym koncie udział w licznych festiwalach muzyki tego gatunku ("Voicingers", "Spotkania wokalistów jazzowych w Zamościu", "Jazz nad Odrą", "Lotos jazz festiwal", "Ladys jazz festiwal", "Śląski festiwal jazzowy", "Green town of jazz", "Hałda jazz").

Kwartet w swej idei nawiązuje do tradycji amerykańskich ulicznych zespołów wokalnych ery swingu, a także do bardziej współczesnych, znanych grup takich jak; "The Manhattan Transfer" czy "The New York Voices". W swym repertuarze posiada standardy jazzowe we własnych opracowaniach, aranżowane na różne składy; od kwintetu po big-band. “The Sound Pack" ma na swym koncie pierwsze nagrania oraz premierowe koncerty festiwalowe. Obecnie wokaliści pracują nad autorskim przedsięwzięciem, którego odsłona już niebawem.

 

"Piotr Wojtasik Quartet"

Piotr Wojtasik nieprzerwanie od kilkunastu lat rozwija swoja karierę artystyczną nagrywając i koncertując u boku największych światowych gwiazd jazzu, min.: Billy Harper, Kenny Garrett, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humier, Joachim Kuhn, Michel Donato. Łącznie ma na swoim koncie nagranie ponad stu albumów muzycznych, z czego siedem pozycji stanowią jego autorskie krążki. Koncertował niemalże na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach jazzowych świata od USA i Kanady poprzez scenę europejską kończąc na Maroko i Izraelu.

Wielokrotnie nagradzany "Fryderykiem" (polskie Grammy), "Jazzowym Oscarem" (nagroda Telewizji Polskiej) w kategoriach: najlepszy polski artysta i najlepszy album jazzowy rok, oraz "Mateuszem" (nagroda Polskiego Radia). Wielokrotnie wygrywał również w dorocznych ankietach "Jazz Top" magazynu "Jazz Forum" jako najpopularniejszy polski jazzman.

 

"Mabaso Trio"

Zbierając doświadczenia w zespole Walk Away, Music Painters, The Globetrotters czy wreszcie od trzech lat jako członek kwartetu amerykańskiego gitarzysty Deana Browna, Bernard Maseli postanowił stworzyć trio które będzie realizowało jego autorską wizję elektrycznego jazzu.

On sam mówi "od zawsze uważałem że fusion nie musi być realizowane według zamkniętego schematu "wolno-szybko,cicho-głośno", że może również wykorzystywać wszystkie zdobycze współczesnego akustycznego jazzu". Takie właśnie jest MaBaSo gdzie od strony konstrukcyjnej, aranżacyjnej i brzmieniowej muzycy wykorzystują charakterystyczne elementy elektrycznego "fusion" z mocnymi wpływami muzyki R&B,soul czy funky lecz już w warstwie harmoniczno-melodycznej i w sposobie rozgrywania partii solowych mamy do czynienia z myśleniem wywodzącym się w linii prostej z akustycznego jazzu.
"Mabaso Trio" to najnowszy projekt naszego najlepszego wibrafonisty elektrycznego. Tworzą go kontrabasista oraz basista elektryczny Michał Barański, współpracownik m.in. takich muzyków jak Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Aga Zarya, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem oraz najlepszy słowacki perkusista, obecnie mieszkający w Pradze -Dano Soltis (m.in. Steve Walsh, Rich Perry, Ingrid Jensen, Aga Zaryan, Peter Lipa). Po niezwykłym sukcesie projektu "Maseli on the Road" Bernard zamierza zabrać publiczność w świat współczesnego, elektrycznego jazzu, zawierającego elementy otwartej muzyki improwizowanej opartej na podstawach rytmicznych muzyki funky.

 

Big Band Instytut Jazzu Akademii Muzycznej

Pod dyrekcją Jerzego Jarosika/Sebastiana Sołdrzyńskiego 

W 1972 roku na ówczesnym Wydziale Muzyki Rozrywkowej powstał big-band, założony i prowadzony przez Andrzeja Zubka, który kierował zespołem do 1976 roku. W latach 1976-1981 prowadzenie zespołu przejął prof. Zbigniew Kalemba, a od 1982 do 2012 roku ponownie prof. Andrzej Zubek. Obecnie liderem big-bandu jest adt dr Grzegorz Nagórski. Big-Band jest wizytówką Instytutu Jazzu - i całej Uczelni, stanowi zarazem doskonały warsztat dla przyszłych solistów, muzyków orkiestrowych i aranżerów. Wysokie walory zespołu potwierdzają zaproszenia na liczne koncerty zagraniczne, m.in. do Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych i dawnej Czechosłowacji.

 

"Parnas Brass Band"

Parnas Brass Band to wyjątkowy zespół muzyczny w skład którego wchodzą studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Repertuar zespołu tworzą najbardziej znane przeboje muzyki popularnej oraz standardy muzyki jazzowej.

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej