LUBIĘ, KIEDY PRZECHODZĄ MNIE CIARKI

Utworzone: czwartek, 22 lutego 2018

22 lutego 2018

 

Od 14 lat wierna jednemu klubowi, kalendarz codziennych obowiązków stara się układać tak, by nie opuszczać żadnego meczu - rozmowa z Alicją Bagińską, kibicem Górnika Zabrze, miłośniczką koni.

Łukasz Dziedzic: Z czym kojarzy Ci się kolor biało-niebiesko-czerwony?

Ala Bagińska: Oczywiście z moim ukochanym klubem, Górnikiem Zabrze!

Łukasz Dziedzic: Jak ta miłość się zaczęła? Środowisko kibicowskie jest zdominowane przez mężczyzn. Kobiety są chyba rzadkością na trybunach?

Ala Bagińska: To tylko stereotyp. Cała moja historia z piłką nożną zaczęła się, kiedy miałam 18 lat. Pracowałam przez chwilę w lokalu, który zlokalizowany był niedaleko stadionu. Jednocześnie moim pierwszym chłopakiem, z którym dłużej chodziłam za rękę, był syn pracownika klubu z Zabrza. To właśnie on po raz pierwszy zabrał mnie na stadion. Jak się raz tam trafi i poczuje się jak to jest być otoczonym ludźmi patrzącymi w tę samą stronę, to ciężko jest uciec od dreszczy, które przechodzą po ciele człowieka, niezależnie od wyniku. W momencie kiedy kibice zaczynają śpiewać, kiedy pojawia się oprawa to przechodzą mnie ciarki. Za piłką można tęsknić, nawet będąc kobietą. Zdarzyło mi się nie chodzić przez jakiś czas na mecze, bo nie było mnie w kraju i w tym czasie siedziałam w Internecie i sprawdzałam co tam się dzieje. Swoją miłością zaraziłam też najbliższych: najpierw na mecz zaprowadziłam moją siostrę Olę, potem moją przyjaciółkę. Spodobało im się i teraz chodzimy zgraną ekipą, co pokazuje, że najpierw trzeba przyjść na mecz, zobaczyć i dopiero wtedy wypowiadać się i osądzać.

ŁD: Nie obawiasz się tłumu facetów z szalikami i racami? Nie boisz się, że może Ci się stać coś złego?

AB: Na mecze regularnie chodzę od 14 lat. Nigdy w życiu nie byłam w sytuacji, w której mogłoby być zagrożone moje zdrowie. Nie mogę się zgodzić na straszenie stadionami. Owszem, przeklina się dużo, na co wpływają duża liczba ludzi w jednym miejscu i czasie oraz oczywiście towarzyszące meczom emocje. Zawahałabym się, czy polecić znajomym zabranie swoich rezolutnych dzieci na stadion - mogłyby powtarzać to, co tam usłyszały. Natomiast nie ma innego powodu, dla którego dzieci miałyby nie przychodzić na stadiony. Wracając do żeńskiego kibicowania - obecnie na mecze przychodzi coraz więcej kobiet, bo naprawdę na stadionie nie dzieje się nic niebezpiecznego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kibice zapominają o zasadach savoir vivre, ale po to są strefy buforowe, aby nie dopuścić do zbliżenia kibiców przeciwnych drużyn. Zawsze psychologia tłumu działa tak, że jeśli jedna osoba coś zainicjuje to reszta za nią pójdzie. Nie jest to jednak w moim odczuciu związane ze środowiskiem kibicowskim jako takim. Gdybyś zebrał 20 tyś. osób, które są związane z marką Skoda i 20 tyś. osób, które uwielbiają VOLVO, to znajdą się tacy, którzy na siebie ruszą, bo każdy z nich ma inne zdanie na temat swojego samochodu.

ala

ŁD. Na stadionach jest bezpiecznie, ale jak poza nimi? Czy spotkało Cię coś złego, czy byłaś może świadkiem jakichś potyczek kibicowskich?

AB: Ciężko jest mi jako kobiecie brać udział w przepychankach związanych z kibicowaniem różnym drużynom i prawdę mówiąc nie interesuje mnie to. Generalnie rozumiem, że faceci mają potrzebę rywalizacji, co wynika z ich natury czy poziomu testosteronu. Kibice są przedstawiani w naszym kraju jako bandyci, natomiast będąc w środku tego środowiska, widzimy więcej rzeczy dobrych niż złych. W mediach nie mówi się o tym jak kibice wspierają domy dziecka, robią paczki na święta, pomagają potrzebującym i to jest coś naprawdę niesamowitego.

ŁD: A czy ty jesteś takim "zapaleńcem", który nawet jak go nie ma na stadionie, to jest cały czas na bieżąco?

AB: W telefonie mam dwie aplikacje, które same mi mówią z kim gramy, jaki jest wynik, jakie są statystyki itp. Bardzo je lubię (śmiech). Staram się być na wszystkich meczach, o ile oczywiście czas mi na to pozwala.

ŁD: Wiem, że jednocześnie uczysz języka angielskiego, prowadzisz sklep oraz lekcje jazdy konnej. To zaprzecza stereotypowi, który z góry osądza kibiców i szufladkuje ich jako tych złych, z nizin społecznych.

AB: Wśród kibiców na stadionie, a w 80% to mężczyźni, znajdziesz procent ludzi, nie mających żadnego wykształcenia, z wykształceniem średnim oraz wyższym. To pokazuje, że pasja nie zna granic. Dlatego nie wolno wrzucić kibiców do jednego worka, bo każde generalizowanie jest złe. Zawsze znajdą się osoby, które nie są społecznie przystosowane, a ciężko jest je wychwycić w tłumie, bo nie robi się przecież żadnych testów przed wejściem na stadion. Podobnie jest chociażby z Marszem Niepodległości: kilka osób robi burdy, ale to nie znaczy, że wszyscy idący w Marszu są źli.

ŁD: Piłka nożna to niejedyny twój konik, bo.. masz trzy konie, prawda?

ala

AB: Zgadza się. Trzy konie są pod moją kuratelą. Ponadto mam również psa, który jest dla mnie bardzo ważny. Zwierzęta to pasja moja i całej mojej rodziny. Wszyscy jesteśmy instruktorami, wszyscy jeździmy, bądź jeździliśmy konno.

 ŁD: Górnika Zabrze masz w sercu - to już wiemy. Ale czy generalnie jesteś  kibicem piłki nożnej? Oglądasz np. mecze Ligi Mistrzów czy reprezentacji?

Podział jest równy: najważniejszy jest klub oraz mecze reprezentacji. Podczas Mistrzostw Świata lub Europy oglądam wszystkie mecze, ale nie ze wszystkimi czuję się związana. Wydaje mi się, że wynika to z kobiecej natury: aby się z czymś związać muszę mieć to namacalnie. Ciężko byłoby mi się związać z Realem Madryt, bo nawet nigdy nie byłam w Hiszpanii.

ŁD: Czego życzysz piłkarzom Górnika Zabrze? Masz jakieś marzenie?

Moim marzeniem jest przede wszystkim mistrzostwo dla Górnika. Jak już zdobędziemy mistrza, to zagramy w pucharach i będziesz szansa na kolejne sukcesy. Górniku,  "zagraj, zagraj jak za dawnych lat"! 

Gorące tematy

Sezon festiwali otwarty!

Sezon festiwali otwarty!

Wszystko wskazuje na to, że otwarcie tegorocznego sezonu polskich festiwali będzie naprawdę mocne! Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend...to już chyba po problemie. Fani muzyki więcej

Snowfest - znamy już pełen line up!

Snowfest - znamy już pełen line up!

Już niedługo SnowFest Festival powered by Tauron po raz 7. udowodni, że impreza do rana pod gołym niebem to nie tylko domena ciepłych, letnich miesięcy. Najgorętsze wydarzenie trwającego więcej

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Snowfest - drugie ogłoszenie!

Siódma edycja festiwalu SnowFest - najgorętszego wydarzenia w samym środku zimy - odbędzie się 28 i 29 lutego w Szczyrku. Po raz kolejny na terenie amfiteatru pojawi się liczna grupa więcej

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

MIASTA MAJĄ DOBRY PR

Jak polskie miasto stało się rozpoznawalne na całym świecie, jak wciągnąć w marketing miejsc influencerów, jak wykorzystać storytelling w samorządach, jakie akcje społeczne prowadzić, aby więcej

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej