Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. Perła architektury projektu Zbigniewa Rzepeckiego jest jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie województwa.
Nie ma osoby w Zagłębiu Dąbrowskim, która nie utożsamiałaby Dąbrowy Górniczej z Pałacem Kultury Zagłębia. Monumentalny gmach rósł na horyzoncie miasta, między dwoma osiedlami robotniczymi i najważniejszymi zakładami przemysłowymi - Kopalnią Węgla Kamiennego "Reden" oraz Hutą Żelaza "Bankowa" - przez siedem lat, od 1951 r. Inicjatorem jego powstania był pierwszy powojenny wojewoda śląsko-dąbrowski Aleksander Zawadzki. Autorem projektu architekt Zbigniew Rzepecki, który projektując siedzibę Domu Kultury Zagłębia (jego pierwotna nazwa, zmieniona w 1964 r.), trafnie przewidział jego długą "karierę". Początkowe projekty nieco różniły się od ostatecznego. Pierwszy z nich zakładał budowę prawie dwa razy większego obiektu z salą widowiskową mieszczącą 2000 osób, kolejny przewidywał wybudowanie dwóch obiektów. Ostatecznie powstał projekt budowli, w której znalazła się sala dla 1000 osób. Dzień otwarcia gmachu - 11 stycznia 1958 r. - przez lokalną prasę nazywany był "punktem zwrotnym dla Dąbrowy Górniczej". Budynek opisywano wówczas jako "największy i najpiękniejszy tego typu obiekt w województwie katowickim, a kto wie, czy nie w całym kraju". Wnętrze pałacu to hole pełne zdobień, kolumn, olbrzymich żyrandoli, a przede wszystkim wszechobecnych marmurów, które nadają przestrzeniom monumentalizmu. Napotkamy tu bogate, wolne od wymowy ideologicznej sztukaterie stropów z motywami roślinnymi oraz mitologicznymi stworzeniami. Są sale wyłożone majoliką czy boazeriami i lustrami. Za ten kunszt projektowy obiekt został wpisany do rejestru zabytków już w 1979 r. Dziś Pałac Kultury Zagłębia świeci nowym blaskiem za sprawą remontu (odbył się w latach 2011-2014), dzięki któremu udało się połączyć zabytkowe pomieszczenia z nowoczesną technologią.
KULTURZE I SZTUCE - TO NIE TYLKO MOTTO
U szczytu wejścia do dąbrowskiego pałacu widnieje złote motto "Kulturze i Sztuce". Na tych dwóch filarach opiera się działalność pałacu - instytucji. Kultura, czyli koncerty największych gwiazd, spektakle teatralne, festiwale, kabarety, opery oraz seanse filmowe wyświetlane w pałacowym studyjnym Kinie KADR oraz sztuka - wystawy odbywające się w nowoczesnej galerii oraz przestrzeniach wystawienniczych pokaźnych, marmurowych holi. W pałacu doskonale rozwija się także dział edukacji artystycznej dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. PKZ to również 11 świetlic środowiskowych oraz 5 klubów osiedlowych działających na terenie całego miasta. Instytucja zasłynęła w kraju i zagranicą za sprawą sztandarowych imprez, które co roku odbywają się na pałacowych scenach. Są to m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka dla młodych instrumentalistów, Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny "Zagłębie i Sąsiedzi", Dąbrowska Ściema Kabaretowa "DeBeŚciak" czy Dąbrowski Festiwal Kultury Zagłębiewood.
Rok 2018 r. to cykl jubileuszowych wydarzeń specjalnych, które rozpoczął koncert urodzinowy łączący 60-lecie instytucji oraz 40-lecie pracy twórczej Jacka Cygana (pochodzącego z Zagłębia). To także koncert walentynkowy Sorry Boys czy koncert światowej sławy pianisty Dmitriego Shishkina, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Druga połowa roku przyniesie jeszcze więcej jubileuszowych niespodzianek - np. koncert Korteza 24 marca. Więcej na oficjalnej stronie pałacu: www.palac.art.pl.