MĘSKIE GRANIE JUŻ ZA MIESIĄC

Utworzone: piątek, 8 czerwca 2018

Zanim coś zaplanujesz na 21 lipca br, pomyśl, że w tym dniu na katowicki przystanek przyjedzie 9 edycja trasy Męskiego Grania.  Suma wydarzeń w tym miejscu i w tym dniu jest zdecydowanie bardziej wartościowa niż jakiekolwiek inne wydarzenie. EABS, Fisz Emade Tworzywo, Kazik & Kwartet Pro Forma, Kortez, Lao Che, Natalia Przybysz, Tribute to Kazik w wykonaniu Fisz Emade Tworzywo i Męskie Granie Orkiestra. Indywidualny koncert każdego z tych wykonawców jest interesujący, a tu mamy ich kumulację. Stawiam piwo każdemu, kto ma bardziej ekscytującą muzyczną propozycję na ten dzień.

eabs

EABS - na początek trochę jazzu

 Zespół z Wrocławia nisko się kłania polskiej szkole jazzu, ale jednocześnie ucieka od brzmieniowych schematów. Gdzieś tam można usłyszeć Komedę, może Ptaszyna Wróblewskiego, ale EABS jazz interpretuje po swojemu, jakby chciał powiedzieć "to moje". Wychodzi to całkiem nieźle. Wystarczy posłuchać ich płyty "Repetitions", by przekonać się, że krążek poświęcony Krzysztofowi Komedzie wcale nie jest taki do końca "komedowaty".

fisz

FISZ EMADE TWORZYWO

"Ona mówi jestem naga i/Świecę tyłkiem tak jak ty" - to jeden z najbardziej znanych muzycznych Śladów Fisz Emade Tworzywo, ale nie jedyny. Bracia Waglewscy potraktowali hip-hop poważnie i na każdej kolejnej płycie udowadniają, że robią to w wysokiej jakości. Jako pierwsi w Polsce sięgnęli do klimatów Native Tongues, dzięki czemu ich twórczość nie dołuje słuchaczy. Wręcz przeciwnie, chce się tego słuchać i nawet, kiedy dziesiąty raz odtwarzasz "Pył", wcale to nie jest nudne.

kazik

KAZIK & KWARTET PROFORMA

Moc, prawda i tradycyjne instrumenty, które brzmią wyjątkowo w świecie elektroniki i syntezatorów. Teksty Kazika walą prosto w nos, a wspólne aranżacje utworów z ProForma przenoszą cię w klimat zadymionej knajpy z lat sześćdziesiątych, gdzie tata Kazika chodził na wódkę i w której o życiu opowiada się albo z lekkim cynizmem, albo z zaangażowaniem graniczącym z bólem.

kortez

KORTEZ

Trzy lata temu pojawił się jak burza, choć to zupełnie nie pasuje do jego charakteru. Udowodnił, że w tym szalonym współczesnym tempie życia, wielu z nas gdzieś tam w środku siebie chowa pokłady smutku czy żalu, które zamyka szczelnie przed światem. Kortez śpiewa o tym wprost i na tym chyba polega fenomen jego popularności. Na nowej płycie "Mój dom" opowiedział o rozpadzie swojego związku. Opowiedział o tobie, o mnie. Opowiedział o tym za nas.

lao che

LAO CHE

Mistrzostwo świata w zabawie słowem połączone z zabawą muzyką. Po płycie "Dzieciom" Lao Che zabiera nas na lekcję "Wiedzy o społeczeństwie". Opowiada, jak stworzyć Spółdzielnię, czym jest Liczba mnoga i kim jest Kapitan Polska. Spięty wyraża to lapidarnie, Denat dokłada sample, a Karol Golak wzbogacił brzmienie o saksofon. Nie znam drugiej kapeli, która w tak smaczny sposób podaje nam na tacy tak istotne życiowe treści.

natalia

NATALIA PRZYBYSZ

Jej koncert odbędzie się już pewnie przy "Świetle nocnym" i poznamy wtedy Dzieci malarzy, jaki jest Świat wewnętrzny czy co się budzi w głowie Przez sen. Liryka i emocje wsparte wyjątkowym głosem Natalii Przybysz mało kogo pozostawiają obojętnym. Ta muzyka i słowa przenikają w myśli słuchacza i zostają tam na długo. Nagle, po jakimś czasie, gdy jedziesz na przykład samochodem, wracają do ciebie wraz z twoją własną, subiektywną refleksją.  

meskie granie

MĘSKIE GRANIE ORKIESTRA

Zdaniem wielu tegoroczny "hymn" Męskiego Grania jest jednym z najlepszych w całej historii tego przedsięwzięcia. Kortez, Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło razem. Ogień, woda i wiatr, które tworzą wybuchową mieszankę pozytywnej energii. I słowa, które chciałoby się powtarzać, co dnia: "  ja nie chce iść pod wiatr/gdy wieje w dobrą stronę/nie chce biec do gwiazd/niech gwiazdy biegną do mnie/nie chce chwytać dnia/gdy w ręku mam tygodnie/takie miłe/takie to miłe. 21 lipca w Strefie Kultury Takie to miłe będzie. Przyjdziesz?

Marek Szeles

Gorące tematy

Nowa muzyka

Nowa muzyka

Na mapie polskich festiwali można spokojnie doliczyć się co najmniej kilkudziesięciu pozycji. Niektóre są małe, kameralne, zaszyte w podziemiach fortu lub leśnej głuszy. Inne wręcz więcej

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

PR W SAMORZĄDZIE JUŻ WE WRZEŚNIU

Samorządowa gra o tron - rusza konkurs Kryształy PR-u Zmagania serialowych bohaterów o miejsce na tronie dobiegły końca. Ich role przejął jednak ktoś inny, a rozgrywka toczy się więcej

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

AIR SHOW W 100 LECIE POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Widowiskowe podniebne akrobacje, rekonstrukcje walk i historyczne dioramy – już 15 czerwca na katowicki Muchowiec powróci FAJERA! W tym roku wydarzenie zostało włączone w oficjalne obchody więcej

FEST FESTIWAL 2019

FEST FESTIWAL 2019

Ponad 60 koncertów, 535 hektarów parku, który przewyższa swoją powierzchnią nowojorski Central Park, festiwalowe miasteczko i muzyczne gwiazdy z najwyższej półki więcej

TRANSGRESJE

TRANSGRESJE

tournee Moniki Ślósarczyk z niezwykłymi pracami po Śląsku Rowery górskie, Szatnia, Wyprzedaż w Biedronce czy Zumba to tylko niektóre wybrane obrazy Moniki Ślósarczyk, które będzie można więcej