BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Utworzone: poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. Wszystko zaczęło się od wspólnego występu amerykańskiego producenta techno Carla Craiga z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, a wielkie święto muzyki różnorodnej zakończył koncert wokalisty soulowego Sampha, również w NOSPR. W tak zwanym "pomiędzy" wielość wydarzeń podczas TNM była wręcz imponująca.

Piątkowo

Tegoroczna 13. edycja Tauron Nowa Muzyka była wyjątkowa właśnie pod względem różnorodności muzycznej i bogactwa programowych propozycji. Wielotysięczna publiczność często miała problem, który z zaplanowanych koncertów w line-upie wybrać. Festiwalowy piątek zaczął się mocnym akcentem i występem Taco Hemingwaya, który kilka lat temu pojawił się na TNM jako debiutant, a teraz jest w szczytowym momencie swojej kariery. Tego dnia wystąpiły też dwie gwiazdy festiwalowe Nosowska oraz Fever Ray, solowy projekt Karin Dreijer, która reprezentuje rodzaj nowoczesnego elektropopu, w którym odnaleźć można elementy r’n’b. Oba koncerty zgromadziły pełną publiczność.

tnm

MURA MASA

Zaraz po Fever Ray na tej samej Scenie Miasta Muzyki wystąpił Mura Masa, młody 22-letni chłopak, producent muzyki elektronicznej, autor tekstów i multiinstrumentalista. W rzeczywistości nazywa się Alex Crossan, a swój pseudonim zapożyczył od japońskiego szermierza Muramasy Sengo. Jego najbardziej znanym utworem jest piosenka "Lovesick", która znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu Spotify. Występ Mura Masy dodatkowo uatrakcyjniły wokalne popisy Fliss, której niespożyta energia i potężny wokal porwały publiczności.

Teatralnie i tanecznie

Podczas tegorocznego TNM nastąpiła światowa prapremiera sztuki "Uran Uran" do muzyki Wojciecha Kucharczyka, wyprodukowana przez More Music Agency. W ten sposób Tauron Nowa Muzyka wszedł w zupełnie nową przestrzeń sceniczną. Do muzyki dodał ekspresję aktorską. Spektakl, w którym znalazła się i muzyka, i taniec, i dźwięk, i ruch wprowadził opowiadaną historią widzów w świat fantasy dramatyczny, a zarazem niepozbawiony humorystycznych elementów. I co najważniejsze, opowiadający o nas samych wczoraj, dziś i jutro, przywołujący stare kultury, ale również odnoszący się do jeszcze niezbadanego Wszechświata, w którym domyślamy się, że istnieje jeszcze coś.

tnm

BOKKA

Organizatorzy na stronie internetowej napisali: "Działania takie na festiwalach muzycznych są czymś nowym, można powiedzieć że ledwie znanym (nieznanym?), odchodzimy od schematu "znany muzyk gra koncert". Taniec współczesny nie ma być tutaj ekstrawaganckim, hedonistycznym dodatkiem do muzyki, tylko pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, subtelną i wysoką, która być może i jest sama w sobie niszowa, ale rozwija się w ostatnich czasach znowu bardzo dynamicznie i totalnie zasługuje na o wiele szersze zaprezentowanie międzynarodowej publiczności". Dla wielu widzów "Uran Uran" był zaskoczeniem, ale widząc ich reakcje, pozytywnym. Być może w ten sposób otworzyły się nowe drzwi, przez które TNM będzie nas zapraszać w kolejnych latach na podobne przeżycia.

Sobotnio

Sobotni wieczór na Scenie Miasta Muzyki rozpoczął zespół Sail "Pimp" Session, rozgrzewając publiczność dawką znakomitego jazzu podanego w formie ostro brzmiącej, ale też niepozbawionej zabawowego charakteru. W sam raz na początek. Później pojawiła się Bokka, której skład od pięciu lat nie jest znany, ale sama muzyka doskonale rozpoznawalna i nie pierwszy raz goszcząca na scenach TNM. Występujący w maskach muzycy czarowali słuchaczy utworami z obszaru alternatywnego popu.

Z kolei na scenie Mare Music Hall zaprezentował się Burnt Friedman, który od czterdziestu lat odgrywa ważną rolę w niemieckiej muzyce elektronicznej. W swoich utworach często wykorzystuje też dub i jazz. W Katowicach mogliśmy się przekonać, w jaki sposób można spoić w całość tak odległe od siebie dźwięki mowy, otoczenia, fortepianu, stalowego bębna czy wibratora. Jeśli komuś było mało muzyki elektronicznej mógł przenieść się na Scenę Miasta Muzyki i posłuchać Nightmare On Wax, jednego z najbardziej wpływowych przedstawicieli muzyki elektronicznej na świecie.

tnm

Spektakl URAN URAN

 

Program sobotniego TNM najbardziej wytrwałych widzów zatrzymał w katowickiej Strefie Kultury na długo po tym, gdy nastąpił wschód słońca. Na scenie SecretStage niemal do 7.00 rano można było się bawić w rytm muzyki duńskiego DJ-a Denisa Horvata. Dopiero po tej dawce techno i house zakończyła się niezwykle bogata w wydarzenia noc na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Niedosyt

TNM zaliczany jest do grona najlepszych małych festiwali w Europie. Jego 13. edycja udowodniła, że taka opinia nie jest przesadzona. Organizatorom należą się słowa uznania przede wszystkim za systematyczne wzbogacanie programu. Bo to przecież nie tylko koncerty na 7 scenach, ale także teatr ("Uran Uran"), taniec (w wykonaniu Lucy Sugatte podczas koncertu Jamesa Holdena i grupy AnimalSpirits). To również wystawy towarzyszące Festiwalowi w Muzeum Śląskim, znajdującym się w Strefie Kultury czy wydarzenia w oficjalnym klubie festiwalowym Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów lub chwile relaksu w Parku Bogucickim, gdzie przez dwa dni rozbrzmiewała eksperymentalna muzyka elektroniczna.

Tak szybko minęły te dwa dni, że aż trudno w to uwierzyć i mimo tak bogatego programu pozostał niedosyt, nie tylko muzyczny. Będąc w Strefie Kultury w festiwalowy piątek czy sobotę, czuło się, że to miejsce zupełnie inaczej pulsuje emocjami niż reszta miasta. Pod sceną, jak i na cały festiwalowym terenie można było zobaczyć ludzi pięknych, wypełnionych pozytywną energią, którą czerpali z całego wydarzenia pod nazwą Tauron Nowa Muzyka. Ciekawe, co czeka nas za rok, skoro organizatorzy teraz tak wysoko podnieśli poprzeczkę. Pewnie niebawem się o tym przekonamy, bo prace nad 14.edycją TNM na pewno już się zaczęły.

 

Gorące tematy

MIOUSH NA FESTIWALU JIMEK+

MIOUSH NA FESTIWALU JIMEK+

 Pierwszy dzień festiwalu JIMEK+ z gościnnym udziałem Miuosha!  Miuosh pojawi się podczas pierwszego dnia festiwalu JIMEK+ jako gość specjalny. Wraz z orkiestrą pod batutą Radzimira więcej

BYTOMSKIE PONDERABILIA

BYTOMSKIE PONDERABILIA

Jak mawiał Johann Wolfgang von Goethe: „kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi”. Wielu więc szczęściarzy i szczęśliwców spotkać można w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę każdego więcej

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

BOGACTWO EMOCJI CZYLI TNM 2018

Trudno w jednym materiale opisać wszystko to, co się wydarzyło w trakcie tegorocznego Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. W ciągu czterech dni na 7 scenach wystąpiło 62 artystów z 20 krajów. więcej

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

CZASAMI CZYTAMY KSIĄŻKI

OFF Festival Katowice 2018Czasami czytamy książkiCzasami gotuję, czasami chodzę do łóżka, czasami piszę piosenki, czasami zabijam... Słowo „czasami” zdominuje tegoroczną odsłonę więcej

Muzyka, światło i nowe technologie

Muzyka, światło i nowe technologie

Kontrast. Smak. Ludzie. Emocje. Miejsce, gdzie najnowsza technologia miesza się z tłem historii. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie się wyjątkowy INTRO Festival. Gdyby wydarzenia muzyczne więcej